Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Co z rekompensatą za podwyżki cen prądu?

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Rekompensaty za podwyżki cen prądu? Sasin: Namawiam ministra klimatu i rząd do tego, by stały się faktem

„Ja namawiałbym rząd i ministra klimatu do tego, żeby ten projekt stał się faktem” – tak o zapowiadanych przez siebie w ubiegłym roku rekompensatach za podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych mówił Jacek Sasin. Wicepremier i minister aktywów państwowych stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM, że „zgodnie ze swoją zapowiedzią mój resort przygotował stosowny projekt ustawy wprowadzający właśnie rekompensaty dla tych, którzy płacą więcej za prąd”. „Ten projekt został przejęty przez Ministerstwo Klimatu (…) i dzisiaj to ono jest dysponentem tego projektu” – tłumaczył. Jak zadeklarował, projekt „w każdej chwili może być złożony i przedstawiony do pracy w rządzie i parlamencie”. Polityk PiS unikał jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy rekompensaty staną się faktem. „Wtedy, kiedy będzie taka decyzja rządu” – stwierdził ogólnie Sasin.

Rozmowa dotyczyła też przyszłości górnictwa. „Proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym, ponieważ on jest bardzo ściśle związany z polityką energetyczną i polityką klimatyczną UE, koniecznością odchodzenia od węgla, z tym że wysokie opłaty za emisję CO2 powodują, iż produkcja energii elektrycznej z węgla staje się nieopłacalna” – stwierdził wicepremier. Według niego „to jest proces (…) który będzie trwał kilka dziesięcioleci i w tym czasie kopalnie zostaną zamknięte”. Czy stanie się to również w najbliższym czasie? „Zobaczymy” – skwitował Sasin. Jak dodał, „na jego zlecenie został przygotowany plan przez Polską Grupę Górniczą, jej zarząd, który rzeczywiście przewidywał m.in. zamknięcie czterech kopalń, które generują zdecydowaną większość strat dla grupy”. „(Teraz – red.) szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych” – stwierdził gość RMF FM.

Rozmowa na RMF24.pl.