Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Bruksela zaakceptuje ustawę o SN? Fogiel: Pewna jest tylko śmierć i podatki

Fot. Sejm youtube.com

Bruksela zaakceptuje ustawę o SN? Fogiel: Pewna jest tylko śmierć i podatki

„Pewna jest tylko śmierć i podatki, a w przypadku Brukseli doświadczenie uczy, że trzeba bardzo dokładnie sprawdzać mankiety siadając do stołu” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel. Robert Mazurek pytał swojego gościa, czy ustawa o Sądzie Najwyższym w wersji Prawa i Sprawiedliwości zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską.

Czy wersja opozycyjna ustawy o Sądzie Najwyższym nie byłaby lepsza? Robert Mazurek powiedział, że – jego zdaniem – jeden z przepisów jest niezrozumiały. PiS chce, by sprawy dyscyplinarne sędziów rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, z kolei opozycja chce, by zajmowała się tym Izba Karna Sądu Najwyższego. Skąd upór partii rządzącej?

„Propozycja Naczelnego Sądu Administracyjnego padła dlatego, że to był ten sąd, którego na przestrzeni lat nikt nie kwestionował. Ten temat się nie pojawiał, w związku z tym jest niekontrowersyjny. Taka propozycja padła we wstępnych ustaleniach z Komisją Europejską” – powiedział Radosław Fogiel.

Kolejnym tematem, jaki ze swoim gościem poruszył Robert Mazurek, jest kwestia bulwersujących opinię publiczną dotacji dla prawicowych stowarzyszeń. Prowadzący rozmowę zauważył, że niektóre z tych organizacji powstały na niespełna dwa miesiące przed przyznaniem pieniędzy. Czy Radosław Fogiel nie ma poczucia, że to „dojna zmiana”?

„Argumenty, że coś powstało kilka miesięcy temu, to jest właśnie jedno z założeń polityki tego programu, tzn. wsparcie w budowaniu zaplecza instytucjonalnego i infrastrukturalnego. Nie jest tak, że istnieją tylko znane i lubiane fundacje i stowarzyszenia. W ten sposób dajemy szansę, żeby powstawało coś nowego w ramach społeczeństwa obywatelskiego” – wyjaśnił były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych był również pytany o spodziewaną wizytę w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Radosław Fogiel zaznacza, że nie spodziewa się, by doszło do spotkania w trójkącie Biden – Andrzej Duda – Wołodymyr Zełenski. Czego zatem można się spodziewać?

„Ja bym się spodziewał przede wszystkim decyzji o większym i szybszym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych i sojuszników, które pozwoli możliwie szybko zakończyć tę wojnę. Wiele osób, również na Kapitolu, mówi, że ta strategia ‚kropla po kropli’, czyli stopniowe dorzucanie tu czołgów, tu innego sprzętu, w zasadzie tę wojnę przedłuża” – stwierdził.

Były rzecznik PiS-u dodał, że dużo spraw może być poświęconych zbliżającemu się w tym roku szczytowi NATO w Wilnie i kwestii wzmocnienia obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

Więcej na RMF24.pl.