Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Bedzie odblokowanie eksportu ukraińskiego węgla do Polski

Zdjęcie ilustracyjne

Dworczyk zapowiada: Bedzie odblokowanie eksportu ukraińskiego węgla do Polski

„Temat energetyczny był istotną częścią rozmów, które premier Morawiecki odbył z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem. Mamy bardzo wymierne deklaracje i zobowiązania polityków ukraińskich, przede wszystkim prezydenta Zełenskiego, dotyczące odblokowania eksportu ukraińskiego węgla do Polski, oraz przyspieszenia uruchomienia łącza, którym będzie przesyłany prąd z elektrowni atomowej w Chmielnickim do Polski” – zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, podsumowując wizytę premiera Morawieckiego w Kijowie.

„Trzeba to traktować jako bardzo wyraźny gest w kierunku Polski. Prezydent Zełenski podkreślał, że będzie to wyjątek uczyniony wobec Polski. Całkowity zakaz eksportu ukraińskiego węgla obowiązywał od wielu miesięcy, a tu ma nastąpić wyjątek w ramach bardzo ścisłej współpracy, która w ostatnich miesiącach ma miejsce” – dodał Dworczyk.

Pytany o możliwą rekonstrukcję w rządzie Zjednoczonej Prawicy, polityk stwierdził: „Nie mam wiedzy, by była decyzja w sprawie rekonstrukcji rządu. Polityka jest bardzo dynamiczną dziedziną życia, w związku z tym zmiany na stanowiskach ministrów i wiceministrów zdarzają się. Cały świat mierzy się z kryzysem, trzeba spokojnej, konsekwentnej pracy i na tym staramy się skupiać” –stwierdził.

Czy Polska wyśle oficjalną notę dyplomatyczną z żądaniem reparacji od Niemiec? „Na ostatniej radzie ministrów ten temat był poruszany i omawiany. W ciągu kilku tygodni ta nota ma zostać złożona. Termin, który nie był doprecyzowany, ale który pojawił się w tej dyskusji, był terminem miesięcznym, natomiast nie padła żadna konkretna data. Jest to bardzo ważny dokument, który musi być przygotowany w taki sposób, żeby był skuteczny” – stwierdził minister.

Więcej na RMF24.pl