Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Babice – Trójcy Przenajświętszej. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Babice – Trójcy Przenajświętszej. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

W 1792 roku rozpoczęła się era nowego rozdziału w historii sakralnej, gdy podjęto decyzję o budowie nowego kościoła w stylu późnobarokowym. Ta murowana jednonawowa świątynia miała zastąpić poprzednie, drewniane budowle, które nie przetrwały próby czasu i zostały pochłonięte przez płomienie. Inicjatywa ta była możliwa dzięki hojności Katarzyny i Jerzego Pińskich, a także Franciszka Gałgana, mieszczanina, którzy ofiarowali grunty na rzecz kościoła oraz przyległego cmentarza.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

Przez lata kościół ten stał się świadkiem wielu zdarzeń, w tym odnowienia przeprowadzonego w 1860 roku przez Eustachego Dembińskiego. Jednakże, niespełna sześć lat później, w kwietniu 1866 roku, świątynia ponownie stanęła w obliczu katastrofy, ulegając pożarowi, który zniszczył dach, okna, organy, stopił dzwony, a także spowodował zawalenie się części sklepienia i fasady. Mimo tych zniszczeń, wielki ołtarz z cudownym obrazem przetrwał, stając się symbolem niezłomności i nadziei.

Odbudowa kościoła była świadectwem determinacji i wiary społeczności, która nie pozwoliła, by ich miejsce kultu zniknęło. W 1904 roku, świątynia oraz ołtarze zostały odnowione, a w 1934 roku dach kościoła otrzymał nowe, blaszane pokrycie, zapewniając lepszą ochronę przed elementami. Wewnątrz, główny ołtarz barokowy kryje w sobie cudowny obraz Matki Boskiej Babickiej, zasuwany dodatkowym wizerunkiem św. Floriana, co ma symbolicznie chronić świątynię przed kolejnymi pożarami. Dodatkowo, świątynia ta jest ozdobiona bocznymi ołtarzami i XVIII-wieczną kazalnicą, która jest unikalnym dziełem sztuki w kształcie okrętu, z figurami św. Piotra i Jakuba.

Muzyka duchowa rozbrzmiewa w kościele dzięki 20-głosowym organom, dziełu lwowskiej pracowni Śliwińskiego z końca XIX wieku, umieszczonym na chórze. Zewnętrzna struktura kościoła jest równie imponująca, z dwiema dzwonnicami, odbudowanymi w 1892 roku przez ks. Józefa Karpińskiego po zniszczeniach, co dodaje świątyni symetrii i uroku.

Przeciwko kościołowi, po drugiej stronie drogi, stoi plebania, której początki sięgają 1804 roku. Mimo że została prawie zniszczona przez pożar w 1808 roku, szybko została odbudowana i przetrwała do dzisiaj, będąc jedną z najstarszych w archidiecezji przemyskiej, a jej ostatnia przebudowa miała miejsce w 2006 roku.

Dziedzictwo i determinacja tej społeczności w utrzymaniu swojego miejsca kultu jest wyraźnie widoczna w ciągłych wysiłkach konserwacyjnych, które zapewniają, że kościół i jego wyposażenie pozostają w doskonałym stanie, służąc jako centrum duchowości i historii dla przyszłych pokoleń.