Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zmarła Anna Leszczyńska, laureatka Nagrody Honorowej IPN ?Świadek Historii?. Pogrzeb odbędzie się w Boguchwale

Nie żyje Anna Leszczyńska laureatka Nagrody Honorowej IPN ?Świadek Historii?. Zmarła 24 lipca. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek tj. 30 lipca br. o godz. 13.00 w Boguchwale. 

Poniżej prezentujemy notę biograficzną Anny Leszczyńskiej, jaką umieścił na swojej stronie internetowej rzeszowski IPN.

Anna Leszczyńska urodziła się 6 maja 1924 r. w majątku Durniakowcek. Kamieńca Podolskiego W latach 1927?1931 wraz z rodziną zesłana w tajgę syberyjską, w okolice Białogorska niedaleko rzeki Zeja. W roku 1932 przyjechała do Polski w ramach wymiany więźniów wojskowych i politycznych. W trakcie okupacji niemieckiej służyła w Armii Krajowej (zaprzysiężona w 1943 r.), jako sanitariuszka i łączniczka. W 1958 r. ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Pracowała jako Przewodnik Turystyki Kwalifikowany Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie, uczyła patriotyzmu i propagowała pamięć o historii poprzez organizację imprez okolicznościowych i wycieczek związanych z wydarzeniami i postaciami historycznymi. W 1975 r. za działalność na rzecz młodzieży otrzymała tytuł ?Rzeszowianki Roku?. W 1981 r. była jednym z założycieli NSZZ ?Solidarność? w rzeszowskim PTTK, i pełniła funkcję sekretarza Komisji Zakładowej. W czasie strajków rzeszowsko-ustrzyckich brała udział w okupacji budynku Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie, prowadziła biuro przepustek i pisała sprawozdania z obrad.

Po zakończeniu strajku działała jako wolontariusz w NSZZ RI ?Solidarność? przez 10 lat i 3 miesiące rzetelnie prowadząc dokumentację związku. W okresie stanu wojennego wspierała działalność wolontariatu dla internowanych. W 2004 r. została awansowana do stopnia porucznika, rok później mianowano ją Honorowym Członkiem PTTK. Jako świadek wydarzeń historycznych brała udział w lekcjach przeprowadzanych w rzeszowskich szkołach (Szkole Podstawowej Nr 11 i 28 w Rzeszowie, Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie, I i II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie i Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie). Uczestniczyła w projekcie ?Drogi do wolności? udzielając wywiadów uczniom Gimnazjum nr 8, Szkoły Podstawowej nr 28 i młodzieży PTTK-owskiej. Była jedną z inicjatorek postawienia w Rzeszowie pomnika ?Zesłańców Sybiru?. Współpracowała również z rzeszowskim Oddziałem IPN przy licznych projektach edukacyjnych skierowanych do młodzieży. W 2007 r. odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Honorową Instytutu Pamieci Narodowej ?Świadek Historii?.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl