Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zmarł Bolesław Opałek. Dziś pogrzeb

RZESZÓW. Urodzony w 1925 roku we Lwowie Bolesław Opałek był żołnierzem AK Okręgu Lwów, uczestnikiem akcji ?Burza? we Lwowie, żołnierzem kompani ?C? Eksterytorialnej Komendy AK Lwów krypt. ?Warta? na Rzeszowszczyźnie. Całe życie stał na straży pamięci o Lwowie i Kresach Południowo-Wschodnich.

Poprzez jego starania w Rzeszowie na Kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja znajduje się pamiątkowa tablica  poświęcona lwowskim profesorom, zamordowanym przez Niemców w lipcu 1941 r. Bolesław Opałek dbał także o żołnierską mogiłę w Łubnie, w której spoczywają szczątki jego lwowskiego przyjaciela kpr. pchor. Jerzego Horvatha. Był organizatorem uroczystości upamiętniających ofiary ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, którego ukraińscy nacjonaliści dokonali w latach 1943-1948 oraz pomocy na rzecz Polonii we Lwowie. Upamiętniał dzieje Armii Krajowej i swego ukochanego Lwowa w świadomości mieszkańców Rzeszwa i Podkarpacia.

Pogrzeb por. Bolesława Opałki ps. ?Żbik? odbędzie się 23 stycznia (wtorek) na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie o godz. 13.30.