Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zatrzymania w PKP Cargo. Były prezes ostro komentuje i przypomina wypowiedzi Mateusza Morawieckiego

„Skandal” i „polityczna hucpa” – tak zatrzymanie byłego prezesa PKP Cargo określa Jakub Karnowski, były szef PKP SA. W oświadczeniu przesłanym money.pl przypomina, że transakcję – której dotyczą zarzuty – chwalił Mateusz Morawiecki, a działania wspierał dom maklerski PKO BP.

Były prezes PKP Cargo Adam P. oraz byli członkowie zarządu zostali zatrzymani w związku z niegospodarnością w spółce – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. – Zarzut dotyczy wykupienia jednej ze spółek z siedzibą w Amsterdamie za kwotę zawyżoną o połowę – powiedziała money.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Chodzi o kupno 80 procent udziałów w spółce Advanced World Transport. Choć ma siedzibę w Holandii, to w rzeczywistości jest drugim największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Czechach.

Zatrzymanie byłego prezesa PKP Cargo w mocnych słowach komentuje inny były prezes – Jakub Karnowski, czyli szef PKP SA. To główna spółka kolejowa w Polsce, większościowy udziałowiec m.in. PKP Cargo. Karnowski był szefem PKP SA w latach 2012 – 2015. Był też w radzie nadzorczej PKP Cargo.

Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczna hucpę. Zarząd PKP Cargo opublikował białą księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu – tłumaczy Jakub Karnowski, były szef PKP SA w specjalnym oświadczeniu wysłanym money.pl.

Jak podkreśla były prezes PKP – transakcja, która dziś wywołuje kontrowersje i spowodowała zarzuty dla szefa kolejowej spółki – jeszcze kilka lat temu była chwalona. A chwalić miał nie kto inny jak premier Mateusz Morawiecki, będący wtedy doradcą Donalda Tuska. Morawiecki przez pewien czas był w radzie gospodarczej, która działała przy premierze Tusku.

Transakcję od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, czyli – obok PKP Cargo – inny narodowy champion. Ten zakup, który wielokrotnie chwalił premier Mateusz Morawiecki jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska, pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy. To jest wielka szansa dla naszego narodowego przewoźnika, niestety ostatnio marnotrawiona – podkreśla Karnowski.

Według mojej wiedzy AWT jest jedyną spółką z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi dochód. Przypominam również, że prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld zł i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity. To pomogło między innymi w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów. Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku – dodaje.

Karnowski nie odnosi się do informacji, że również miał być zatrzymany. Taką informację przekazali dziennikarze TVN. Nieoficjalnie ustalili, że śledczy planowali we wtorek również zatrzymać byłego prezesa PKP SA. Ani CBA, ani Prokuratura Krajowa w rozmowie z money.pl nie skomentowały tych doniesień.

źródło: materiały WP