Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Za co najpierw powinien zabrać się nowy rząd? [SONDAŻ]

Budowany przez koalicję nowy rząd premiera Donalda Tuska powinien w pierwszej kolejności zająć się odblokowaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Na taki priorytet wskazała blisko połowa pytanych.

W konstytucyjnym pierwszym kroku prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, jednak zaprzysiężony nowy rząd PiS nie ma realnych szans na uzyskanie 11 grudnia wotum zaufania w Sejmie.

W drugim kroku ma zostać powołany koalicyjny rząd pod wodzą Donalda Tuska. 

Uczestnicy sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zostali zapytani, za co w pierwszej kolejności powinien zabrać się rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, wskazując trzy najważniejsze sprawy do rozwiązania.

48,4 proc. ankietowanych odpowiada, że najpilniejszym problemem jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Według 41,3 proc. pytanych nowy rząd powinien jak najszybciej zreformować obszar ochrony zdrowia. 38,3 proc. respondentów wskazało też na konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości czyli sądów i prokuratur.

Następnie w kolejce są: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł i kontynuacja wielkich projektów, takich jak CPK czy budowa elektrowni atomowych. Na te obszary wskazało kolejno 26,6 proc. i 24,3 proc. badanych.

Więcej na RMF24.pl