Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia filmu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia filmu „Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem”. Nagranie (dostępne z tłumaczeniem na język migowy) powstało latem br. w siedzibie Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia w Zalesiu Dolnym w ramach bibliotecznego projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Urodzony w 1930 r. Józef Wilkoń należy do najwybitniejszych polskich ilustratorów. Najczęściej maluje tuszami, mokrymi pastelami i akwarelami. Jego dzieła opublikowano w ponad 200 polskich i zagranicznych książkach, przez lata wypracował też swój charakterystyczny styl, w którym powraca motyw natury, głównie zwierząt. Kilkanaście lat temu do jego repertuaru artystycznego dołączyła rzeźba, którą postrzega jako „ilustrację przestrzenną”.

W filmie przygotowanym przez WiMBPJózef Wilkoń zdradza SurenowiVardanyanowi, również ilustratorowi, tajniki swojego mistrzowskiego warsztatu oraz kulisy pracy nad ilustracjami do „Pana Tadeusza” i „Don Kichota”. Rozmowa dwóch artystów porusza ponadto temat impresjonistycznej plastyczności opisów literackichorazwątki podkarpackie: działalność Grupy 14 tworzącej fundament powojennej historii sztuki w regioniei sentyment do krajobrazu okolic Łańcuta, gdzie znajdował się dom rodziny Wilkonia będący inspiracją w jego studenckiej i późniejszej twórczości.

Film „Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem” dostępny jest w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Ynzj_WZ_FRU

Prowadzący:SurenVardanyan

Tłumaczenie na język migowy: Katarzyna Hul

Realizacja i montaż filmu: Joanna Piller i Janusz Haliniak

Przygotowanie projektu„Spotkajmy się online”: Grażyna Szeliga

(ip)