Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Wzrost cen towarów i wynagrodzeń na Podkarpaciu!

PODKARPACIE. Rzeszowski Urząd Statystyczny zaprezentował komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego w lutym br. Oto kilka faktów statystycznych.

  • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło zarówno w odniesieniu do lutego ub. roku (o 3,9%), jak i do poprzedniego miesiąca (o 0,4%). W stosunku rocznym wzrost zatrudnienia notowano od listopada 2015 r.
  • Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,9% i była niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. oraz w porównaniu z poprzednim miesiącem.
  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym (o 7,6%) oraz miesięcznym (o 0,2%). Tempo wzrostu było wyższe niż przed rokiem i wyższe niż przed miesiącem.
  • W IV kwartale 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r., wystąpił wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 2,4%.
  • Ceny skupu podstawowych produktów rolnych były wyższe niż przed rokiem (oprócz ziemniaków i żywca wieprzowego). W porównaniu ze styczniem br. wyższe były ceny skupu żyta, ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiowego. W obrocie targowiskowym wyższe niż przed rokiem były ceny zbóż, a w odniesieniu do stycznia br. więcej płacono za pszenicę i ziemniaki.
  • Utrzymała się tendencja wzrostowa notowana od dziesięciu miesięcy produkcji sprzedanej przemysłu w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku (w lutym br. wzrost wyniósł 11,6%), a pozostała na poziomie poprzedniego miesiąca. W przetwórstwie przemysłowym, o decydującym udziale w produkcji całego przemysłu, sprzedaż wzrosła również o 11,6%.
  • Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż produkcji budowlano-montażowej (o 25,8%). Wysoki (2-krotny) wzrost produkcji wystąpił w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
  • Liczba oddanych do użytkowania mieszkań była wyższa niż w lutym 2017 r. (o 11,2%). Najwięcej mieszkań oddano w budownictwie indywidualnym.
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku (o 4,6%), a obniżyła się w skali miesiąca (o 2,1%). W stosunku do lutego ub. roku utrzymał się wzrost sprzedaży hurtowej zarówno w jednostkach handlowych (o 8,7%), jak i hurtowych (o 6,8%).
  • W 2017 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw były mniej korzystne niż uzyskane rok wcześniej, z wyjątkiem wyniku na sprzedaży produktów, towarów i materiałów i wyniku na operacjach finansowych. Niższe były zarówno wskaźniki rentowności, jak i wskaźniki płynności finansowej.
  • Nakłady inwestycyjne na nowe obiekty majątkowe oraz ulepszenie istniejących, poniesione przez badane przedsiębiorstwa województwa podkarpackiego w 2017 r., były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wyższa niż przed rokiem była wartość kosztorysowa nowo rozpoczętych inwestycji, przy wyższej liczbie inwestycji.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie