Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Wycieczki do Laosu i Kambodży z CARTER® 

Fot. Materiały reklamowe

Miłośnicy egzotyki uwielbiają wycieczki do Azji Południowo-Wschodniej, w tym do Laosu i Kambodży. To dwa odmienne kierunki jednakże obydwa równie fascynujące i autentyczne.

Laos przyjmuje turystów dopiero od roku 1989 i zachwyca podróżnych swą dziewiczą przyrodą i niebywale pięknymi świątyniami i niespieszna atmosferą urokliwego Luang Prabang. Kambodża to prawdziwa azjatycka „perełka” słynąca z bogatej kultury, monumentalnej architektury oraz ciekawej i skomplikowanej historii.

Fot. Materiały reklamowe

Luang Prabang –  laotańska oaza spokoju

Laos znajduje się w cieniu bardziej popularnych kierunków turystycznych dlatego mamy tu szansę zasmakować autentycznej i tradycyjnej Azji. Leżące na prawym brzegu rzeki Mekong Luang Prabang było stolicą kraju do roku 1975 roku. To liczące dziś 55 tysięcy mieszkańców miasto otoczone jest wapiennymi wzgórzami i zlokalizowane jest w miejscu, gdzie rzeka Nam Khan skręca ostro w prawo i uchodzi do Mekongu. Według wielu opinii odwiedzających Luang Prabang uważane jest za najpiękniejsze miasto Laosu oraz jedno z najładniejszych miast w Azji Południowo-Wschodniej.

Z uwagi na fascynujące połączenie tradycyjnej architektury i miejskiej zabudowy, stworzonej przez Francuzów w okresie kolonialnym w XIX i XX w. UNESCO umieściło Luang Prabang na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Po dziś dzień w starej części miasta można zobaczyć perełki francuskiej architektury kolonialnej oraz poczuć ten postkolonialny klimat. Stoją tutaj piękne stare rezydencje pośród ogrodów, które często zamienione są na kameralne hotele, butiki lub restauracje. Przechadzający się ulicami mnisi w szafranowych szatach, którzy wychodzą z licznych świątyń tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Odwiedzając Luang Prabang warto przeznaczyć jeden poranek aby zaobserwować słynny Ceremoniał Wręczenia Jałmużny.

Fot. Materiały reklamowe

Wat Xiang Thong to najważniejszy buddyjski klasztor w kraju –  „Świątynie Złotego Miasta” zbudowano w latach 1559-1560. Wat Xiang Thong pozostaje znaczącym pomnikiem ducha religii, rodziny królewskiej i tradycyjnej sztuki. Świątynię wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku jako jeden z ważnych obiektów w kraju. Kolejne miejsce warte odwiedzin to Muzeum Narodowe znajdujące się w dawnej rezydencji królewskiej, w której zobaczymy wspaniałe kulturowe dziedzictwo Laosu. Inne słynne zabytki miasta to stupa Wat Visoun, rezydencja Sangkharat czy też wysoka na 100 metrów Góra Phou Si. Tzw. „święte wzgórze”.

Inne ważne atrakcje w okolicy  Luang Prabang to oddalone o 30 kilometrów od miasta słynne Wodospady Kuang Si z krystalicznie czystą wodą, w której można zażyć kąpieli.

Udając się łodzią w górę rzeki Mekong odwiedzający mogą zwiedzić jaskinie Pak Ou Caves znajdujące się pomiędzy rzekami Mekong i Ou. Sanktuarium w Pak Ou składa się z dwóch dużych jaskiń, w każdej znajdują się tysiące postaci Buddy.

Zwiedzanie Kambodży „szyte na miarę”

Wciśnięta między Laos, Wietnam i Tajlandię Kambodża jest nieco mniej popularna turystycznie niż jej zamożniejsi sąsiedzi. Jednakże kraj nie narzeka na brak zainteresowania i odwiedzających.. Stolicą jest Phnom Penh, położone w południowo-zachodniej części Kambodży ale turystyczne centrum i serce Kambodży to Siem Reap z najsłynniejszą świątynia  Angkor Wat. Ten niezwykły kompleks świątynny i miejski zajmuje teren 400 km2, uważany jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Azji Południowo-Wschodniej. Od 1992 roku Angkor Wat figuruje na liście UNESCO. Najbardziej znane budowle Angkoru to BayonTa Prohm oraz największy i najbardziej rozległy – Angkor Wat. Odwiedzając ten słynny monument dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu, aby dokładnie zwiedzić pozostałe ruiny kompleksu, których jest około 1000.

Inne ciekawe zakątki Kambodży, które warto odwiedzić to nadmorskie wypoczynkowe miejscowości nad Zatoką Tajlandzką: Sihanoukville i KepJeziora Tonle Sap, ze słynnymi pływającymi wioskami. Zapierające dech w piersi krajobrazy, bawiące się w wodzie dzieci, gospodarstwa domowe usytuowane na wodzie – to trzeba po prostu zobaczyć! Warto też wybrać się nad malownicze, wulkaniczne jezioro Yeak Laom.

Fot. Materiały reklamowe

Kulinaria w Kambodży warte są osobnego rozdziału. W Kambodży koniecznie należy skosztować pysznych ryb i świeżych owoców morza, które kupimy na targu rybnym. Owoce morza są składnikiem wielu tradycyjnych khmerskich potraw.

Wybierając najlepszą opcję wypoczynku lub zwiedzania w Kambodży lub Laosie warto skorzystać z propozycji butikowego biura podróży CARTER www.carter.eu , które proponuje osobiście sprawdzone miejsca noclegowe. Rezerwacja najlepszych hoteli i wycieczek fakultatywnych w Laosie z biurem jest wygodna i korzystniejsza cenowo.

Więcej informacji i rezerwacja: tel. 22 392 60 16/17, kom. 509 601 246, travel@carter.eu

Biuro ul. Hoża 50/23 w Warszawie.

Trendy i inspiracje: https://carter.eu/blog/ua/

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

Fot. Materiały reklamowe