Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Wybory parlamentarne 2023. Profesor Dudek przedstawia możliwe scenariusze

Zdjęcie ilustracyjne

Wciąż możliwy jest scenariusz, że Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory, ale nie rządzi – przyznaje w rozmowie w Radiu RMF24 prof. Antoni Dudek, politolog, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, komentując najnowsze wyniki sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

PiS będzie miał największą liczbę mandatów poselskich, a więc największy klub poselski, ale nie będzie miał tak jak dotąd samodzielnej większości i będzie musiał sobie albo znaleźć koalicjanta, albo musi się liczyć z tym, że zawiąże się koalicja innych formacji, która będzie miała łącznie powyżej 230 mandatów – zauważa prof. Antoni Dudek. I to jest hipotetycznie możliwe – podkreśla gość Piotra Salakazauważając jednak, że w dokonanych przeliczeniach na mandaty widać niezwykle subtelne różnice. Jest bardzo prawdopodobne, że decydować będą naprawdę pojedyncze mandaty o tym, kto będzie miał realnie ostatecznie większość. A zatem to pokazuje, jak ten wynik będzie nieprzewidywalny. Moim zdaniem aż do dnia wyborów będą po prostu pewne przybliżenia, ale one nie będą dały odpowiedzi. Tym bardziej, że dodajmy, tym sondażu  jest 10 procent niezdecydowanych wyborców, a zatem oni mogą się podzielić w bardzo różnej proporcji i dać ostatecznie komuś ten dodatkowy bonus – mówił prof. Antoni Dudek.

PiS stracił część poparcia rolników

32,3 procent głosów na Zjednoczoną Prawicę to jeden ze słabszych wyników PiS-u w sondażach w ostatnich miesiącach – zauważa prof. Dudek. To jest dla PiSu problem, bo to jest tylko 188 mandatów w tym przeliczeniu, którego dokonano i czy nawet 183 wedle innego przeliczenia. I tu nawet ta koalicja z Konfederacją nie daje pewności, że się będzie miało większość, która też nie jest przecież przesądzona. Także PiS ewidentnie stracił część poparcia rolników. Pytanie, czy je odzyska, bo ma jeszcze na to pół roku – zauważa gość Piotra Salaka.

Konfederacja ma szanse na dwucyfrowy wynik

Konfederacja ma ciągle zwyżkę – mówił prof. Antoni Dudek podkreślając, że wynik jaki w sondażu United Surveys dla RMF FM i DGP uzuskała Konfederacja –  9,8  proc. – to jest praktycznie 10. Pamiętajmy, że jeden sondaż nam niewiele mówi, on co najwyżej pokazuje pewne trendy i ten sondaż pokazuje trend dla Konfederacji korzystny, bo Konfederacja miewała w sondażach 5, 6 procent – zauważa prof Dudek,  więc moim zdaniem ona ciągle ma szanse na dwucyfrowy wynik. Zdaniem politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie bez znaczenia jest to jak liderzy Konfederacji będą się zachowywać i którzy to będą liderzy. Ewidentnie więcej widać pana Bosaka i pana Mentzena. Notowania Konfederacji rosną, a mniej widać pana Korwina-Mikke i pana Brauna, którzy ewidentnie moim zdaniem Konfederacji głosów nie przysparzają.

Trzaskowski premierem? To mogłoby dać Koalicji Obywatelskiej kilka procent więcej głosów

Profesor Antonii Dudek zauważa, że w pre-kampanii wyborczej u boku szefa PO w końcu pojawił się Rafał  Trzaskowski. Z badań wynika, i to z wielu, jest znacznie bardziej popularny od Donalda TuskaTo pojawienie się Trzaskowskiego być może da coś Koalicji Obywatelskiej. Oczywiście, gdyby się Tusk zdecydował na bardziej radykalny krok i ogłosił, że to Trzaskowski będzie ewentualnym premierem. Ja sądzę, że mogłoby to dać Koalicji Obywatelskiej kilka procent więcej. Nie wiemy, ile, czy to byłoby 2 proc., czy to byłoby 4 proc., ale w sytuacji, w której jest obecnie Koalicja Obywatelska, to mogłoby dać jej szansę na zrównanie się sondażowe z Prawem i Sprawiedliwością – przekonywał gość Piotra Salaka.

Cała rozmowa na RMF24.pl