Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Wstępny szacunek PKB dla Podkarpacia

RZESZÓW. Według wstępnych szacunków produkt krajowy brutto w cenach bieżących na Podkarpaciu w 2016 roku wyniósł 72,5 mld zł. W porównaniu z 2015 rokiem PKB wzrosło 2,8%.

Pod względem wzrostu PKB województwo podkarpackie wspólnie z województwem łódzkim i śląskim znalazło się na 10. miejscu. Największy wzrost nastąpił w województwie pomorskim ? 4,5%, a najmniejszy w województwie opolskim ? 1,7%. Wzrost PKB dla Polski to 2,9%, natomiast według wstępnych szacunków, w 2017 roku PKB Polski wzrósł o 4,6% w porównaniu z 2016 rokiem.

Udział Podkarpacia w tworzeniu PKB Polski wyniósł 3,9%. Pod tym względem Podkarpacie znalazło się na 9. miejscu wśród województw. Największy udział zanotowało województwo mazowieckie ? 22,2%, a najmniejszy województwo opolskie ? 2,1%. Wartość PKB w 2016 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca Podkarpacia zamknęła się kwotą 34,1 tys. zł (15. miejsce wśród województw). Najwyższy produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca wystąpił w województwie mazowieckim ? 77,0 tys. zł, a najniższy w województwie lubelskim ? 33,3 tys. zł. Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca kształtowała się podobnie we wszystkich województwach tzw. ściany wschodniej i wyniosła: w województwie podlaskim ? 34,3 tys. zł, w świętokrzyskim ? 34,7 tys. zł, warmińsko-mazurskim ? 34,5 tys. zł.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie