Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

WSPiA sprawdzi, co uczniowie wiedzą o Prawach Człowieka

Fot. WSPiA

Ponad 300 uczniów z 14 szkół średnich w Rzeszowie i okolicach weźmie udział w 13. edycji Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. W środę 30 października 2019 r. zmierzą się z testem złożonym z 30 pytań przygotowanych przez ekspertów z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Konkurs organizowany przez Uczelnię od 13 lat jest zapowiedzią kolejnej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Konkurs rozpocznie się punktualnie o godzinie 10:00. W każdej ze zgłoszonych szkół test przeprowadzą studenci WSPiA – wolontariusze pracujący przy organizacji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Dla uczniów przygotowanych zostało 30 pytań testowych opracowanych przez pracowników naukowych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Na odpowiedź na wszystkie pytania testowe jest zaledwie 20 minut.

W konkursie w tym roku uczestniczyć będzie ponad 300 uczniów z 14 szkół średnich z Rzeszowa. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się znajomością praw człowieka oraz instytucji zajmujących się ich ochroną. Celem Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka jest popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodych ludzi. Konkurs jest też formą edukacji oraz podnoszenia świadomości państwowej, społecznej i prawnej młodzieży. Kształtuje szacunek dla praw człowieka oraz ukazuje przypadki ich łamania. Dodatkowo ma na celu propagowanie kultury i motywację do przestrzegania praw człowieka.

Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od 13 lat. Co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Przez wszystkie edycje uczestniczyło w nim już prawie 6000 młodych osób zainteresowanych Prawami Człowieka.

Zwycięzców tegorocznego Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka poznamy w środę 6 listopada 2019 r. w pierwszym dniu 17 Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Wtedy też odbędzie się uroczyste wręczenie cennych nagród rzeczowych ufundowanych przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA.

Festiwal Filmowy

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” zorganizowany zostanie w Rzeszowie już po raz 13. Od samego początku odbywa się w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W tym roku czterodniowa impreza rozpocznie się w środę 6 listopada i potrwa do niedzieli 10 listopada 2019 r.

Podczas Festiwalu w WSPiA, WDK, MDK i Kino za Rogiem Cafe będzie można zobaczyć prawie 30 projekcji filmowych o tematyce związanej z Prawami Człowieka. W czasie festiwalu odbędzie się także wiele spotkania i wykładów m.in. pracowników WSPiA na temat ochrony praw człowieka na świecie. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest darmowy.

(ip)