Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Jakubem Żulczykiem

Fot. Materiały prasowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza 14 lipca 2020 r. o godz. 18.00  na spotkanie autorskie online z pisarzem, felietonistą i scenarzystą Jakubem Żulczykiem.

Spotkanie, które poprowadzi Wojciech Maryjka odbędzie się na platformie ClickMeeting i będzie tłumaczone na język migowy. To kolejne z cyklu wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na spotkanie obowiązuje rejestracja na stronie https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl/spotkanie-z-jakubem-zulczykiem/register.

 Jakub Żulczyk – pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Autor powieści „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze Psów” i „Czarne Słońce”. Publikował m.in. w „Polityce”, „Dzienniku” i „Playboyu”. Jego ostatnia powieść – dystopijne „Czarne słońce” – ukazała się rok temu. Jak mówi autor, brzmią w niej pytania „o wolność i manipulację, o chrześcijaństwo, a w konsekwencji o wybaczenie i zemstę. O nacjonalizm i faszyzm, a w konsekwencji o poczucie przynależności, o kult siły”. W 2017 r. premierę miało „Wzgórze psów”. Poza czytelnikami, pisarza doceniło jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Rok 2014 to premiera „Ślepnąc od świateł” z ciemną stroną Warszawy jako osobnym bohaterem. Książce tej, nominowanej do Paszportu „Polityki”, Żulczyk jako scenarzysta (dodajmy, że twórca miał już za sobą scenopisarski debiut – w 2016 r. współtworzył serial HBO „Belfer” z Maciejem Stuhrem) wraz z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym dał drugie, tym razem telewizyjne, życie.

Produkcja pod tym samym tytułem okazała się wielkim sukcesem – czasopismo „Variety” umieściło ją wśród najlepszych seriali 2018 r. Wcześniej było „Zdarzenie nad strumykiem” (2014 r.) dla dzieci i fantastyka przygodowa dla młodzieży – „Zmorojewo” i „Świątynia” (obie z 2011 r.). W 2010 r. ukazał się horror pt. „Instytut”, a w 2008 r. „Radio Armageddon” – „pierwsza polska powieść emo”, jak nazwał ją w recenzji Krzysztof Varga. Jakub Żulczyk zadebiutował w 2006 r. powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”.

(ip)