Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

W środę poznamy najlepszego polskiego młodego prawnika!

Fot. WSPiA

RZESZÓW. Test składający się z 50 pytań wielokrotnego wyboru oraz część ustna ? tak będzie wyglądał III Etap (finał) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Finał odbędzie się w najbliższą środę 11 kwietnia 2018 r. punktualnie o godzinie 10:00. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest od ośmiu lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Do III Etapu ? finału ? Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zakwalifikowało się 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Są to osoby, które w poprzednich dwóch etapach najlepiej poradziły sobie z testami i pytaniami problemowymi. W drodze do finału pokonali 2200 uczniów z 260 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

W tym roku w III Etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie Podkarpacie reprezentować będzie dwóch uczniów: Daniel Konieczny z Tarnobrzega oraz Jan Sobuś z Łańcuta. Najliczniejszą grupę stanowią jednak uczniowie z małopolski, aż jedenaście osób. Z województwa śląskiego do III Etapu zakwalifikowało się siedmiu uczniów, z dolnośląskiego trzech, a z łódzkiego dwóch. Pozostałe województwa, czyli: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubelskie oraz opolskie mają po jednym przedstawicielu.

Kiedy odbędzie się finał?

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbędzie się w środę 11 kwietnia 2018 r. Uczestnicy finału spotkają się w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczną pierwszą część (pisemną) III etapu. Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru. Będą mieli na to 60 minut. Dziesięciu najlepszych uczestników przejdzie do części ustnej. Od godziny 13:00 odpowiadać będą przed Komisją Centralną, w skład której wchodzą profesorowie, wykładowcy WSPiA specjalizujący się we wszystkich dziedzinach prawa. Zwycięzcę poznamy około godziny 15:30.

W III etapie najlepsi uczniów powalczą o cenne nagrody. Zajęcie I i II miejsca daje możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA.

Dodatkowo finaliści i laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mają możliwość podjęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA, ale i m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie

Olimpiada organizowana jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od ośmiu lat Jest to pierwszy w Polsce konkurs obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa. Interdyscyplinarna Olimpiada ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

Przygotowując się do Olimpiady, uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka ?praw człowieka?. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący) i Prof. Ludwik Żukowski.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie odbywa się pod patronatem Ministra Sprawiedliwości i magazynu ?Perspektywy?.