Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

W piątek zjesz mięso! Decyzja rzeszowskiego Kościoła

RZESZÓW.

W najbliższy piątek tj. 19 stycznia w diecezji rzeszowskiej będzie miała miejsce uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, który jest głównym patronem diecezji. Z tej okazji o godz. 18 zostanie odprawiona Msza Święta, której będzie przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Do udziału w uroczystości są zaproszeni wszyscy wierni Kościoła.

Z racji, że w tym dniu będzie obchodzona wspomniana uroczystość, w diecezji rzeszowskiej nie będzie obowiązywać post od pokarmów mięsnych ? informuje diecezja.

Kim był patron diecezji?

Józef Sebastian Pelczar urodził się w 1842 roku w podkarpackiej wsi Korczyna. Zmarł w 1924 roku. Podczas IV pielgrzymki do Polski Jana Pawła II został beatyfikowany w Rzeszowie, w 1991 roku. Z kolei jego kanonizacja miała miejsce w Rzymie w roku 2003. Relikwie świętego znajdują się w Kościele św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Po decyzji o utworzeniu diecezji rzeszowskiej został jej patronem. Kościół Katolicki jego wspomnienie liturgiczne przeżywa 19 stycznia.