Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Urząd Statystyczny: tereny zieleni w Rzeszowie

Zdjęcie ilustracyjne

Rzeszów pod względem powierzchni ogólnej zieleni w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyraźnie wyprzedza pozostałe miasta wojewódzkie. Zajmuje również 1. miejsce pod względem udziału terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta. Jednak w 2022 roku w porównaniu z 2021 terenów zieleni w mieście ubyło.

W 2022 roku w Rzeszowie parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej zajmowały powierzchnię 1,7 tys. hektarów, a lasy gminne 9 hektarów. Parki spacerowo-wypoczynkowe liczyły ogółem 83,5 hektara, zieleńce 1,3 tys. hektarów, a tereny zieleni osiedlowej 259,9 hektara. Posadzono w ciągu roku 2,1 tys. drzew, natomiast ubytki w drzewostanie wyniosły 663 drzewa.

Na jednego mieszkańca Rzeszowa w 2022 roku przypadało 84,6 metra kwadratowego terenów zieleni. Rzeszów pod tym względem znalazł się na 1. miejscu wśród miast wojewódzkich i to z bardzo dużą przewagą. W drugim w kolejności, Gorzowie Wielkopolskim, na jednego mieszkańca przypadały 34,0 metry kwadratowe terenów zieleni. Rzeszów zajął również 1. miejsce wśród miast wojewódzkich pod względem udziału powierzchni terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta (12,9%).

Tereny zieleni w Rzeszowie w 2022 roku zmniejszyły się w porównaniu z 2021 rokiem o 42,39 hektara. Ubyło w sumie 68,26 hektara zieleńców, natomiast o 25,87 hektara wzrosła powierzchnia terenów zieleni osiedlowej. Powierzchnia lasów gminnych pozostała na niezmienionym poziomie.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie