Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Udar mózgu w Polsce. Co pokazuje Raport NFZ?

Fot. Materiały prasowe

Według danych NFZ udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2022 roku w całym kraju zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania.

Na terenie Podkarpacia w 2022 roku, niemal 9 400 osób korzystało z opieki zdrowotnej w związku z udarem, bądź z jego konsekwencjami w późniejszym okresie.

Udar niedokrwienny mózgu. Co mówią dane NFZ

29 października obchodzony był Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił kolejny raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu pokazujący kluczowe informacje na temat:

 1. Wyjaśnienia trudnych tematów, nazw, powodów powstawania udaru oraz czynników ryzyka.
 2. Epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce. Raport NFZ przedstawia szczegółowe dane na temat zachorowalności w poszczególnych województwach. Najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą odnotowano w województwach podlaskim i mazowieckim.
 3. Dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby. Raport przedstawia analizę dostępności do leczenia przyczynowego w Polsce oraz prezentuje mapy ułatwiające ocenę dostępności do opieki udarowej w różnych regionach kraju.
 4. Dostępu do rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności do roku po zachorowaniu. Według Raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 roku w porównaniu do roku 2017. Autorzy Raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.

Czas to życie

 • Ciężka ręka lub noga
 • Zaburzenia mowy
 • Asymetria twarzy
 • Słabe widzenie

Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia. Polskie dane pokazały, że leczenie trombolityczne redukuje ryzyko zgonu o 26%, a leczenie trombektomii mechanicznej o 17%.

Profilaktyka udaru mózgu

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze wspomnianym raportem, a także z materiałami edukacyjnymi i filmem związanym z tym tematem. Wiedza ta może być kluczowa dla naszego zdrowia oraz bezpieczeństwa.

Materiały edukacyjne NFZ o udarach dostępne są na:

 • kanale YouTube Akademia NFZ,
 • Facebooku Akademia NFZ
 • oraz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia

Wybierz DASH Nadciśnienie

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Doskonałym sposobem na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest sposób odżywiania zgodnie z zasadami diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia). Jest to dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady jako referencyjne w proponowanych na portalu Diety NFZ planach żywieniowych. Polecamy – informuje NFZ.

źródło: materiał NFZ (ip)