Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Trudne warunki drogowe. Policja apeluje!

Fot. Policja

PODKARPACIE. Na podkarpackich drogach występują trudne warunki do jazdy, dlatego policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Opady śniegu, śliska, w niektórych miejscach także mokra nawierzchnia utrudnia kierowcom jazdę. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość i gwałtowne manewry mogą powodować utratę panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadzić do kolizji i wypadków ? informuje policja.

Pogarszające się warunki drogowe wymagają od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Intensywnie padający śnieg, a także śliska nawierzchnia powodują, że kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu. W takich warunkach widoczność jest niestety ograniczona, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Dlatego należy dostosować prędkość do panujących warunków, a przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie pole widzenia. Należy pamiętać o oczyszczeniu szyb i lusterek naszego samochodu ze śniegu, lodu i innych zabrudzeń.

Ostrożność należy w sposób szczególny zwiększyć po zmroku. Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy przy niekorzystnych warunkach pogodowych stają się mało widoczni dla kierowców.

Bezpieczeństwo pieszych

Szczególny apel policja kieruje także do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się najpierw upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Oczywiście piesi mają obowiązek używania elementów odblaskowych na drogach poza obszarem zabudowanym. Używanie elementów odblaskowych poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.