Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Stefan Banach patronem rzeszowskiego liceum [FOTO]

Fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Stefan Banach patronem Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie. Wybitny matematyk Stefan Banach został honorowym patronem Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie. Uroczystość odbyła się 12 marca br., uświetnił ją wykład prof. Krzysztofa Ciesielskiego na temat życia i naukowych dokonań Stefana Banacha, powołanie szkolnego Koła Matematyków oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

W naszym liceum matematyka to klucz do sukcesu. W ubiegłym roku matura rozszerzona z matematyki wypadła u nas znakomicie. Uzyskaliśmy średnią 72%, a najwyższy wynik w Rzeszowie wynosił 73 %, natomiast z informatyki zazwyczaj mamy najwyższą średnią z matur – mówi Renata Łunarska, Dyrektor ALO. Dodała również, że wysokie wyniki nauczania z matematyki to efekt pracy nie tylko bardzo dobrych nauczycieli i uczniów, ale także dofinansowania zmian w zakresie lepszej organizacji nauczania tego przedmiotu.

W uroczystości wzięła udział Podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, władze WSIiZ z Rektorem prof. Andrzejem Rozmusem na czele.  Prezeska Rzeszowskiego Towarzystwa Matematycznego dr Anna Szpila, która odczytała list gratulacyjny od Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego prof. Jacka Miękisza. Honorowym gościem uroczystości była Ewelina Greczek, krewna Stefana Banacha – studentka matematyki.

Fot. Materiały prasowe

Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia filmu „ALO matematyką stoi”, w którym wypowiadają się absolwenci ALO, studenci informatyki i matematyki, a wśród nich Patryk Babiarz, profesor na Uniwersytecie w Georgii w USA oraz fragmentów filmu poświęconego prof. Stefanowi Banachowi z udziałem prof. Małgorzaty Waksmundzkiej-Hajnos, siostrzenicy uczonego.

Dr Arkadiusz Lisak, nauczyciel matematyki w ALO, ogłosił powstanie Koła Matematyków im. prof. Stefana Banacha i przedstawił jego pierwszych członków. Cele Koła dr Lisak opisał w ten sposób: Chcemy dziś stworzyć przestrzeń, w której pasjonaci matematyki, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, będą mieli możliwość dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz inspiracjami. Celem Koła Matematyków jest nie tylko wspieranie tych, którzy już odkryli radość z rozwiązywania problemów matematycznych, ale także zachęcanie innych do odkrywania piękna tej nauki. Wierzymy, że matematyka nie musi być trudna i abstrakcyjna – może być ekscytującą przygodą pełną odkryć i rozwiązań.

Fot. Materiały prasowe

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie tablicy poświęconej Stefanowi Banachowi na korytarzu ALO, dokonały jej Dyrektorka ALO Renata Łunarska oraz Prorektorka WSIiZ ds. Nauczania dr Barbara Przywara. Autorką projektu tablicy jest dr Patrycja Longawa, nauczycielka projektowania graficznego w klasach o profilu humanistyczno-artystycznym w ALO. Stefan Banach był wybitnym polskim matematykiem, jednym z przedstawicieli słynnej lwowskiej szkoły matematycznej. Był autorem ponad 60 prac naukowych i twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki, miedzy innymi wprowadził jedno z najważniejszych pojęć analizy funkcjonalnej — przestrzeń noszącą jego nazwisko czyli „Przestrzeń Banacha”.

(ip)