Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Starlink nad Rzeszowem i regionem! Znamy szczegóły!

Starlink nad Rzeszowem i regionem
Fot. Materiały nadesłane

Starlink nad Rzeszowem i regionem!

Po wielu tygodniach przerwy nad Polską znów będzie widoczny kosmiczny pociąg. Dziś rano wystartowała misja Starlink G7-12, która wyniosła na orbitę 22 satelity. I to właśnie one będą latały dziś oraz w kolejnych dniach nad naszym krajem. Niby nic nadzwyczajnego, bo codziennie coś lata, ale w tym przypadku mówimy o tzw. kosmicznym pociągu, czyli jasnej linii utworzonej z 22 satelitów. Z racji tego, że dopiero co wyniesiono je na orbitę będą latać bardzo blisko siebie, będą bardzo jasne i łatwe do zauważenia gołym okiem.
W Rzeszowie, jak i w całym województwie podkarpackim przelot Starlinków będzie dobrze widoczny. Satelity pojawią się o godzinie 17:19 przy północno-zachodnim horyzoncie i przelecą nad Wielką Niedźwiedzicą w kierunku północno-wschodnim. W Rzeszowie jak i w całym regionie o 17:19 jest już zdecydowanie ciemniej niż w skrajnie zachodnich częściach Polski. W porównaniu do Zielonej Góry, Szczecina to właśnie Rzeszów wypadnie lepiej pod względem ciemnego nieba, a co za tym idzie Starlinki będą jeszcze lepiej widoczne, bo światło odbijane od ich paneli słonecznych będzie lepiej kontrastować na ciemnym niebie – mówi dla portalu RzeszowskieInfo.pl, Zbigniew Zając z kanału Nocne Niebo.
Starlinki będą widoczne o godzinie 17:19 oraz 18:52. Wcześniejszy przelot najlepiej będzie widoczny w centralnej i wschodniej Polsce z racji tego, że będzie tam ciemniej niż na zachodzie. Natomiast zachodnia Polska bez problemu zobaczy przelot o godzinie 18:52.
Animowane mapy nieba na dziś:
https://www.youtube.com/watch?v=PAUcxDNWPU4&ab_channel=NocneNiebo
Przykładowe nagranie, pokazujące jak te satelity wyglądają na niebie.
https://www.youtube.com/watch?v=AprFQyn3tyc&ab_channel=NocneNiebo