Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Rzeszów: pogrzeb więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych

Fot. Diecezja Rzeszowska

RZESZÓW. 14 listopada 2022 r. na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie odbył się pogrzeb śp. Stanisławy Imiołek, która zmarła w setnym roku życia 9 listopada br. Była przed laty więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Pustkowie i Ravensbrück. Miała prawie 100 lat.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie.

„Życie śp. Stanisławy trwało długo, niemal 100 lat. Jak podkreślają ci, którzy ją znali, w swoim życiu przeszła gehennę. Pierwsze lata życia, dzieciństwo, to lata międzywojenne, ale przecież wkrótce wybuchła II Wojna Światowa, co dla śp. Stanisławy związane było z życiem w obozie koncentracyjnym. Najpierw był to obóz w Pustkowie, a następnie w Ravensbrück. Tam, w tych straszliwych miejscach, przeszła niewyobrażalne cierpienia i udręki obozowe, łącznie z doświadczeniami medycznymi, których na niej dokonywano. Ci którzy byli jej współwięźniami wspominają, że w tych okropnych warunkach była sercem dla wszystkich, była matką dla wszystkich. Sama bardzo cierpiała, a zachowywała pogodę ducha, która była jej charakterystyczną cechą przez całe życie” – mówił ks. Stanisław Potera.

źródło: Diecezja Rzeszowska