Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Rzeszów – najtańsze miasto wojewódzkie pod względem cen OC

Materiały prasowe

Drogie palia, horrendalnie wysokie mandaty czy perspektywa ograniczenia wjazdu do centrum to aspekty, które mogą poważnie martwić wielu kierowców z Rzeszowa. Trudno zaprzeczać tym obawom, jednak jednocześnie uczciwie trzeba przyznać, że mieszkańcy stolicy województwa podkarpackiego są na uprzywilejowanej pozycji, gdy chodzi o ubezpieczenie OC. W żadnym innym mieście wojewódzkim nie ma bowiem tańszych polis.

Różnice w cenie OC w zależności do miasta

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla każdego samochodu – obowiązek jego wykupienia spoczywa na właścicielu pojazdu. Niezastosowanie się do przepisów nakazujących objęcie polisą auta może skutkować wysoką karą finansową sięgającą nawet ponad 6000 zł. To znacznie więcej niż cena nawet bardzo drogiego OC, dlatego po prostu nie opłaca się ryzykować, nie wykupując ubezpieczenia i licząc na to, że nikt tego nie wykryje. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć samochód, poszukuj najtańszej oferty, jednak czy wiesz, że jej cena zależy m.in. od tego, gdzie mieszkasz?

Istnieją dziesiątki czynników, od których towarzystwa uzależniają koszt OC, a do najważniejszych należy właśnie miejsce zamieszkania. Jak się okazuje, ten sam kierowca może zapłacić nawet o 50% mniej lub więcej, przeprowadzając się z jednego województwa do innego – np. z małej miejscowości w Świętokrzyskiem, gdzie polisy są bardzo tanie, do Warszawy albo Gdańska, gdzie obowiązują rekordowe stawki. Przeglądając oferty ubezpieczenia OC w Rzeszowie, da się stwierdzić, że w stolicy Podkarpacia można liczyć na wyjątkowo korzystne warunki.

Ceny OC w Rzeszowie i innych miastach wojewódzkich

Aby uzyskać obiektywny i rzetelny obraz stawek ubezpieczeniowych dla kierowców z Rzeszowa, warto posłużyć się statystykami bazującymi na setkach tysięcy danych od tysięcy kierowców, a takie udostępnia porównywarka Rankomat.pl. Zgodnie z jej wyliczeniami, wśród wszystkich miast wojewódzkich w kraju właśnie w stolicy Podkarpacia w 2022 r. obowiązywały najniższe ceny OC. Kierowcy płacili bowiem średnio 503 zł za obowiązkową polisę – nigdzie indziej nie było tak tanio, choć w Opolu ceny są prawie identyczne, gdyż przeciętnie osiągają 507 zł. Trzecim najtańszym pod tym względem miastem są Katowice (532 zł), a następnie Lublin (535 zł).

Dla porównania warto spojrzeć na drugą stronę tabeli i wskazać ceny w najdroższych miejscowościach. W tej klasyfikacji zdecydowany prym wiedzie Gdańsk, gdzie płaci się średnio 733 zł miesięcznie za to samo OC, które dla rzeszowian jest dostępne w kwocie prawie 50% niższej. Równie droga polisa czeka na kierowców z Wrocławia – przeciętnie płacą oni 714 zł, podczas gdy w Warszawie 680 zł, a Szczecinie 665 zł. Różnice są więc wyraźne, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę porównanie procentowe.

Cena OC zawsze wyliczana indywidualnie

Analizując powyższe dane, trzeba jednak pamiętać, że są one uśrednione, tymczasem składkę ubezpieczeniową zawsze oblicza się indywidualnie. To oznacza, że nawet jeśli mieszkasz w Rzeszowie, jak najbardziej istnieje możliwość, że Twoje OC będzie droższe niż kierowcy z Gdańska czy Wrocławia. Może to wynikać z innych czynników poza miejscem zamieszkania, które w większym stopniu przeważą, jak np. kilka szkód na koncie, młody wiek czy brak historii ubezpieczeniowej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobre ubezpieczenie auta, porównaj wysokość swojej składki w wielu firmach. W tym celu skorzystaj z internetowych kalkulatorów albo pomocy stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych, których w Rzeszowie działa mnóstwo. W ten sposób dowiesz się, jakie oferty przygotowały dla Ciebie poszczególne towarzystwa, co ułatwi znalezienie najlepszej.

artykuł sponsorowany