Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Rzeszów. Dobra informacja dla pacjentów z udarem mózgu

W styczniu Podkarpacki Oddział NFZ podpisał umowę z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 w  Rzeszowie na realizację świadczeń z zakresu neurologii inwazyjnej jako pilotażowego programu dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej.

Jest to metoda leczenia ,która wykonywana była dotąd jedynie w ramach grantów naukowych, a nie jako świadczenie gwarantowane. Aby wziąć udział w pilotażu szpital musiał  spełnić szereg wymagań, m.in tym: posiadać odpowiedni zespół specjalistów, udokumentowane doświadczenie w wykonywaniu zabiegów z zakresu neuroradiologii, w strukturze odpowiednie oddziały i pracownie, niezbędny sprzęt,  a także gotowość do całodobowej realizacji procedury – informuje podkarpacki NFZ.

Pacjent z udarem jak najszybciej powinien trafić do najbliższego oddziału udarowego, ( w Województwie Podkarpackim jest ich 16) w których poddawany jest badaniom diagnostycznym pozwalającym ustalić, jakiego typu jest to udar i jakiej pomocy można udzielić. Następnie na zlecenie lekarza chory może być przetransportowany do szpitala wykonującego trombektomię mechaniczną. Zabieg ten można  przeprowadzić w ciągu 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu. Dzięki temu zwiększy się  skuteczność ratowania chorych z ciężkim udarem, który mógłby doprowadzić do zgonu lub znacznej niepełnosprawności chorego – czytamy w komunikacie.

źródło: www.nfz-rzeszow.pl