Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Prof. Antoni Dudek: Być może prezes Kaczyński testuje we własnym obozie kandydaturę Obajtka na premiera

Prof. Antoni Dudek: Być może prezes Kaczyński testuje we własnym obozie kandydaturę Obajtka na premiera

„Zjednoczona Prawica nie jest już tak zjednoczona, żeby zamiana premiera była tak łatwa jak w poprzedniej kadencji, kiedy prezes Kaczyński z dnia na dzień zmienił Beatę Szydło na Mateusza Morawieckiego” – tak prof. Antoni Dudek komentował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM doniesienia, jakoby szykowała się zmiana na stanowisku szefa rządu. „Dziś zmiana premiera to ruszenie całego skomplikowanego układu zależności. Trzeba znaleźć innego kandydata i mieć gwarancję, że wszystkie elementy układanki poparłyby następcę Morawieckiego” – zauważył gość Marcina Zaborskiego.

„Dzisiaj widzę tylko Jarosława Kaczyńskiego jako osobę, której i Zbigniew Ziobro, i Jarosław Gowin nie odmówiliby poparcia. Jeśli się mówi o prezesie Obajtku czy ministrze Błaszczaku, to mam poważne wątpliwości, czy aby na pewno te kandydatury zyskałyby wymaganą większość w Sejmie” – stwierdził prof. Dudek. „Być może prezes Kaczyński testuje we własnym obozie politycznym kandydaturę Daniela Obajtka. Może to być próba przeforsowania – tak jak kiedyś prezes Kaczyński „zakochał się” w Mateuszu Morawieckim, tak teraz może przenieść swoje uczucia na Daniela Obajtka” – zauważył. „Z pewnych względów byłoby to racjonalne – mogę sobie wyobrazić, że z końcem tego roku przezwyciężymy pandemię, ale powstanie masa „złej krwi” związanej z tym wszystkim, co już się wydarzyło i jeszcze wydarzy. I będzie można wskazać premiera Morawickiego jako winnego błędów i wytypować nowego premiera” – dodał prof. Dudek.

Całość rozmowy na RMF24.pl