Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacki NFZ: uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Co z testami na koronawirusa?

Zdjęcie ilustracyjne

Od poniedziałku 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność a pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii.

Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim NFZ skierowania będzie przysługiwać czterem grupom pacjentów – tym, którzy:

  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca,
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii. Pacjenci, których turnus trwał poniżej 15 dni będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania,
    na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych,
    które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku. Uzdrowisko uzgodni również z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia przy czym nie może on być późniejszy niż 30 września br.,
  • jako kolejni, oczekują na rozpoczęcie leczenia.

Koniecznym warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, czyli potwierdzający brak zarażenia.

Testy te będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań, z którymi NFZ zawarł umowę. Znajdują się one w 11 miastach naszego województwa przy szpitalach w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Przeworsku, Sanoku i w Rzeszowie  w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Warto pamiętać, że pacjent ma prawo udać do dowolnego punktu, również tego poza naszym województwem. Warto również wcześniej sprawdzić w jakich godzinach można wykonać badanie. Wykaz punktów, wraz z numerami telefonów oraz godzinami otwarcia dostępny jest na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ  w komunikacie z dnia 1 czerwca oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800- 190- 590.

Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem dla każdego z pacjentów są one bezpłatne. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Jak podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ – o tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Każdy pacjent otrzyma pismo w tej sprawie wraz ze szczegółowymi wytycznymi oraz informacją gdzie i kiedy ma się zgłosić na leczenie uzdrowiskowe, zatem osobista wizyta w NFZ nie będzie konieczna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

(ip)