Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacie stawia na informatyków. ?Firmy informatyczne przyjmą do pracy każdego specjalistę z tej branży?

Fot. WSIiZ

PODKARPACIE. Obecnie rynek informatyczny wykazuje duże zapotrzebowanie na informatyków. Firmy informatyczne przyjmą do pracy każdego specjalistę z tej branży. Nie ma znaczenia, czy jest grafikiem, programistą, czy administratorem sieci komputerowych.

Z tego też powodu firmy informatyczne wspierają instytucje i szkoły rozwijające młode informatyczne talenty. Od siedmiu lat informatykę promuje Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, które zawsze w święto liczby Pi (14 marca) ściąga w swoje mury młodych zdolnych gimnazjalistów na Podkarpacki Konkurs Informatyczny z elementami Matematyki.

W tym roku odbyła VII edycja konkursu, a udział w nim wzięło blisko 60 uczniów z prawie 20 podkarpackich szkół z oddziałami gimnazjalnymi.Zmagania, jak co roku, rozpoczęły się od rozwiązywania zadań. Druga część konkursu to zajęcia warsztatowe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W tym roku w świat obliczeń matematycznych w środowisku Scilab wprowadził uczniów dr Arkadiusz Lisak,nauczyciel matematyki w ALO i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Finaliści konkursu

Tegorocznymi finalistami konkursu zostali: Andrzej Jabłoński, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie ? zajmując I miejsce, z wynikiem 91 punktów (na 100 możliwych). II miejsce zajął Mikołaj Miłoś uczeń Gimnazjum Nr 3 w Mielcu uzyskując 83 punktów. Na III miejscu znalazł się Michał Łukasik uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
w Rzeszowie.

Naszą inicjatywę co roku wspierają zarówno rzeszowskie firmy informatyczne, takie jak OPTeam S.A, czy e-service, jak i Podkarpacki Kurator Oświaty ? podkreśla dr inż. Barbara Fryc, główny organizator przedsięwzięcia, autorka innowacyjnego programu nauczania informatyki w ALO w Rzeszowie.

Nagrodę w konkursie za zajęcie I miejsca (laptop) ufundowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nagrody dla laureatów II i III miejsca (smartfon i smartwatch) ufundowały dwie sponsorskie firmy informatyczne z Podkarpacia.Wartość nagród to prawie 4000 zł. Obecny podczas wręczania nagród przedstawiciel firmy OPTeam S.A.,Dyrektor Generalny Pionu Realizacji, Bartłomiej Zydroń z zadowoleniem patrzył na zdolnych uczniów, podkreślając, że obecnie rzeszowski rynek pracy odczuwa duży brak specjalistów z branży IT. Firmy rzeszowskie zatrudniają w związku z tym już studentów pierwszego roku.