Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Parafia Rzeszów – Narodzenia NMP. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Parafia Rzeszów – Narodzenia NMP. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne

Staroniwa, malownicza dzielnica położona na zachodnich obrzeżach Rzeszowa, ma bogatą historię rozwoju i duchowości. Kiedyś będąca częścią parafii Farnej, oddalonej o około 4 km, z czasem przeszła pod skrzydła nowo utworzonej parafii Chrystusa Króla, obejmując z nią zachodnie tereny miasta. W odpowiedzi na dynamiczny rozwój tej dzielnicy i rosnące potrzeby duchowe mieszkańców, pojawiła się konieczność zbudowania kościoła.

Parafia Biecz św. Anny. Kościół, intencje mszalne, ogłoszenia, historia, grupy parafialne  

W obliczu wyzwań związanych z uzyskaniem zgody na budowę, społeczność lokalna odnalazła rozwiązanie w postaci istniejącej na terenie Staroniwy kaplicy murowanej, wybudowanej w 1880 roku przez małżeństwo Kloców – Marcina i Katarzynę. Biskup Ignacy Tokarczuk, widząc potrzebę utworzenia w Staroniwie placówki duszpasterskiej, w 1973 roku powierzył opiekę nad kaplicą ks. Mieczysławowi Szeli, wikariuszowi z parafii Chrystusa Króla. Ksiądz Szeli z pasją podjął się organizacji życia religijnego, katechizacji oraz rozbudowy kaplicy, mimo trudności z lokalnymi władzami. W maju 1975 roku, po udanych pracach rozbudowy, biskup Tokarczuk poświęcił miejsce, udzielając tam Sakramentu Bierzmowania. Wkrótce potem, 1 lipca 1975 roku, kaplica pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została ustanowiona samodzielnym ośrodkiem duszpasterskim.

Historia duchowa Staroniwy zyskała nowy rozdział, gdy siostry Stefania i Anna Pajówny zdecydowały się przekazać swój grunt pod budowę kościoła. W 1979 roku, bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił fundamenty nowej świątyni, a prace budowlane kontynuowano z entuzjazmem. Ks. Marian Przewrocki, objąwszy funkcję proboszcza w 1980 roku, nie tylko dokończył rozbudowę kaplicy, ale również zainicjował budowę plebanii, co znacząco wpłynęło na rozwój parafii.

Lata kolejne przyniosły dalsze prace, w tym budowę obecnego kościoła parafialnego rozpoczętą w 1984 roku. Ks. Franciszek Dziedzic, jego następca, kontynuował dzieło, a ks. Stanisław Jamiński, obejmując parafię w 1998 roku, zakończył prace wykończeniowe, co zaowocowało poświęceniem kościoła parafialnego w 1999 roku. W 2006 roku, kościół i ołtarz zostały uroczyście poświęcone przez bp Kazimierza Górnego.

Modernizacja obiektów sakralnych nie ustawała – w 2008 roku przeprowadzono generalny remont kościoła Matki Bożej Fatimskiej, a w 2016 roku zewnętrzną elewację i polichromię wewnętrzną kościoła parafialnego, świadcząc o nieustannej trosce o dziedzictwo duchowe Staroniwy.