Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” – wykład prof. Waltosia w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”

Fot. Materiały prasowe

Wykład pt. „Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” poprowadzi prof. Stanisław Waltoś.

Ochrona zabytków ważnych z punktu widzenia kultury i tożsamości narodowej oraz zapewnienie społeczeństwu dostępu do tego rodzaju dziedzictwa wydają się niekwestionowanym celem polityki kulturalnej każdego państwa. Zdaniem prof. Stanisława Waltosia system ochrony zabytków w Polsce jest jednak pełen paradoksów i właśnie o nich będzie mowa w ramach kolejnego wykładu, realizowanego w cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Według prof. Stanisława Waltosia  w państwie polskim po 1918 roku w obszarze ochrony zabytków pojawiło się bardzo wiele paradoksów i nic nie zapowiada, że nie będą powstawać następne. Podczas najbliższego wykładu prof. Waltoś poda mnóstwo przykładów tego typu sytuacji: Mowa będzie o paradoksie „nieprawego łoża” pierwszych polskich przepisów o ochronie zabytków, o ustawowym paradoksie zabytku nie będącego zabytkiem, paradoksie hasła „Cała Polska odbudowuje swą stolicę” oraz o paradoksie jasnych stron w odstępowaniu od rygorów „Karty Ateńskiej” podczas odbudowy zabytków w powojennej Polsce. W swoim wykładzie poruszę także problemy związane z przechowywanymi w Krakowie zbiorami Preussische Staatsbibliothek w Berlinie oraz berlińską kolekcją zabytkowych samolotów, wspomnę ponadto o paradoksie historycznej konkurencji Pałacu Kultury i Nauki i Pałacu Saskiego w Warszawie i kłopotach z niechcianymi pomnikami oraz o idei odbudowy zamków kazimierzowskich, jak również o paradoksie zasadności pielęgnowania hitlerowskich poczynań architektonicznych w Krakowie. Osobnym problemem jest kwestia zasadności pomijania zasług w odbudowie zabytków osób z współczesnymi „hakami” w życiorysach – informuje prof. Stanisław Waltoś.

Wykład pt. „Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” prof. Stanisława Waltosia odbędzie się 17 listopada br. o godz. 12.00 w Auli im. prof. J. Chłopeckiego w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Forma wykładu będzie miała charakter hybrydowy: część uczestników będzie mogła wziąć udział w wydarzeniu stacjonarnie, dla pozostałych przewidziana jest transmisja online.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI i okazania biletu w formie drukowanej lub na nośniku elektronicznym (np. tablet, telefon). Bilety można pobrać za pośrednictwem strony internetowej: https://wsiz.edu.pl/aktualnosci/paradoksy-ochrony-zabytkow-w-polsce-wyklad-prof-stanislawa-waltosia/

Prof. Stanisław Waltoś to polski prawnik i nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych, wieloletni członek PAN i PAU, pracownik UJ, a w latach 1977-2011 dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Stanisław Waltoś w latach 1997-2019 był pracownikiem WSIiZ, posiada tytuł profesora honorowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.

(ip)