Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Papież Franciszek ucałował dłoń polskiej ofiary księdza pedofila. „Poruszający moment”

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem, by przekazać mu informacje na temat pedofilii w polskim Kościele. W rozmowie uczestniczył Marek Lisiński, ofiara księdza pedofila. Gdy papież Franciszek poznał jego historię, ucałował go w dłoń.

Tuż przed audiencją generalną papież Franciszek rozmawiałam z posłanką, która przekazała mu raport zawierający nazwiska polskich biskupów, którzy mieli chronić księży pedofilów. – Obiecał, że się z nią zapozna – relacjonuje Scheuring-Wielgus. W rozmowie uczestniczył też Marek Lisiński z Fundacji Nie lekajcie się. W dzieciństwie padł ofiarą księdza pedofila. Papież Franciszek ucałował dłoń mężczyzny.

To był bardzo poruszający moment. Słowa nie były potrzebne. Wszyscy stali w milczeniu. Papież zobowiązał się, że zapozna się z naszym raportem. Byliśmy tym poruszeni – mówi Wirtualnej Polsce Mariusz Milewski z Fundacji Nie Lękajcie się, która pomaga ofiarom księży pedofilów.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus pojechała do Watykanu, by zaprezentować tam raport, który zawiera nazwiska polskich biskupów i jednego kardynała, którzy mieli chronić księży pedofilów. – Chcę to pokazać papieżowi – mówiła we wtorek Wirtualnej Polsce. Miała tylko zaproszenie na audiencję generalną, jednak od miesięcy zabiegała o spotkanie w cztery oczy z papieżem. W środę przed południem się udało.

– Raport dotyczy naruszeń prawa świeckiego i kościelnego w działaniach polskich biskupów. Przedstawimy listę biskupów, którzy ukrywali lub przenosili księży. To będzie podparte konkretnymi spawami, udokumentowanymi wyrokami sądowymi – mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanka zaprezentuje raport na konferencji międzynarodowej organizacji Ending Clergy Abuse, która skupia się na pomocy wykorzystywanym dzieciom. W czwartek wystąpi tam wraz z Markiem Lisińskim z Fundacji Nie lękajcie się, który sam w dzieciństwie był ofiara księdza, a teraz pomaga innym.

Konferencja odbywa się w tym samym czasie, co czterodniowy szczyt w sprawie pedofilii w Kościele. Papież Franciszek wezwał do Watykanu przewodniczących konferencji episkopatów z całego świata. Celem szczytu ma być debata nt. metod ochrony dzieci i zapobiegania ich wykorzystywaniu seksualnemu przez duchownych.

Jak udało nam się ustalić, w raporcie Joanny Scheuring-Wielgus i Marka Lisińskiego padają nazwiska polskich biskupów i jednego kardynała, którzy mieli ukrywać przypadki księży pedofilów. – Pokażemy, że polski Kościół przez wiele lat nie zrobił nic, by chronić dzieci i ukarać sprawców. Polscy biskupi ignorowali podpisany przez Ratzingera dokument z 2001 r., który zobowiązywał biskupów do informowania Watykanu o choćby domniemaniu pedofilii – mówi posłanka

Dodaje, że w 2009 r. poszczególne episkopaty dostały wytyczne z Watykanu w sprawie pedofilii w Kościele. – W Polsce zostały wdrożone dopiero sześć lat później – mówi Scheuring-Wielgus.

źródło: materiały WP