Zmora każdego kierowcy — uderzenie kamienia w przednią szybę i „pajączek” gotowy! Powodów powstawania odprysków na szybie jest jednak więcej, a często nie masz na nie żadnego wpływu. Natomiast jest kilka rzeczy, które możesz zrobić we własnym zakresie, kiedy szyba zostanie uszkodzona.
Kamień uderzył w przednią szybę – co teraz?
Niebezpieczeństwo uszkodzenia szyby kamieniem lub odłamkiem jest większe na drogach gruntowych czy w pobliżu placów budowy. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych uszkodzeń szyby, a natychmiastowa naprawa może nawet uratować życie! Trzeba tylko – lub aż – odpowiednio oczyścić i zakleić odprysk na szybie.
Małe pęknięcie na przedniej szybie? Nie ignoruj tego!
Nawet mały odprysk na szybie lub pęknięcie może stanowić zagrożenie. Im dłużej uszkodzenie pozostaje nienaprawione, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne pęknięcia będą się powiększać i ostatecznie doprowadzą do wymiany całej szyby. Niestety, koszty naprawy wzrastają wraz z powiększającym się uszkodzeniem. Jeśli zauważyłeś/aś małe pęknięcie na przedniej szybie swojego samochodu, nie lekceważ go. Nawet drobna rysa lub odprysk może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, jeśli zostanie zaniedbany. Warto pamiętać, że przednia szyba pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy, a jej uszkodzenie może wpłynąć na widoczność kierowcy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pęknięcia w czasie jazdy.
Opinia eksperta
Jeśli masz pęknięcie lub odprysk na przedniej szybie, ważne jest, aby uzyskać opinię eksperta na temat tego, jak to należy naprawić. Profesjonaliści w warsztacie szyb samochodowychhttps://autoglass.pl/ pomogą odpowiedzieć, czy przednia szyba wymaga naprawy, czy wymiany. Możesz to zrobić na miejscu, co jest wygodne dla większości kierowców.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bezpieczeństwo Twojego pojazdu zależy od szczelności szyb. Przednia szyba stanowi wsparcie strukturalne dla każdego samochodu. Nawet niewielkie uszkodzenie w szybie, zwiększy prawdopodobieństwo, że ulegnie ona uszkodzeniu podczas kolizji. Skutkiem tego może być mniejsza ochrona przez poduszki powietrzne, które napełniają się na zewnątrz zamiast do wewnątrz, co może narazić kierowcę na dodatkowe niebezpieczeństwo.
Naprawa odprysków na szybie to dość skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia i precyzji. Przednia szyba może być naprawiona, jeśli odprysk znajduje się nie bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby, a jego średnica nie przekracza 22 mm. W zależności od tego, jak rozległe są uszkodzenia na szybie, konieczna może być jednak pełna wymiana. Natomiast uszkodzona tylna szyba musi zawsze zostać wymieniona.
artykuł sponsorowany