Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Nowa partia kojarzona z ojcem Rydzykiem nie powstanie? Sąd odrzucił wniosek

Maleją szanse na założenie nowej partii kojarzonej ze współpracownikami ojca Tadeusza Rydzyka. Już po raz drugi warszawski sąd okręgowy zwrócił wniosek o rejestrację nowego ugrupowania z powodów formalnych. – Złożymy kolejny, poprawiony wniosek – zapewnia inicjator nowej partii europoseł Mirosław Piotrowski.

– Partia polityczna pod nazwą „Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi” nie została jeszcze wpisana do ewidencji partii politycznych. W dniu 3 stycznia 2019 r. zostało wydane kolejne zarządzenie zobowiązujące do sprecyzowania zapisów statutu dotyczących zasad reprezentowania partii na zewnątrz, dokładnego określenia kompetencji organów partii, zgodnie z wymogiem art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o partiach politycznych i złożenia poprawionej wersji statutu – w terminie 1 miesiąca, pod rygorem odmowy rejestracji – informuje Wirtualną Polskę Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podobną decyzję warszawski sąd wydał 4 grudnia ubiegłego roku. Wtedy również wniosek o rejestrację partii zawierał błędy formalne dotyczące statutu i sąd nakazał poprawić dokument. Jak wynika z informacji uzyskanych w warszawskim sądzie, poprawiony dokument nie był precyzyjny.

Kolejne wytyczne sądu

Przypomnijmy, wniosek w sprawie rejestracji partii „Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi” wpłynął do sądu 27 listopada 2018 r. Jednym z wnioskodawców nowego ugrupowania był europoseł Mirosław Piotrowski.

W rozmowie z Wirtualną Polską zapewnia, że zastosuje się do kolejnych wytycznych sądu i złoży kolejny wniosek o rejestrację nowej partii.

– W momencie, kiedy dostaniemy z sądu zarządzenie, to uszczegółowimy wniosek jeszcze raz. Będziemy uzupełniać dokumenty według wskazówek sądu i eliminować błędy aż do skutku. Z mojej wiedzy wynika, że taki tryb procedowania sąd stosował przy rejestracji innych partii politycznych. Zakładałem, że rejestracja nowej partii może potrwać 8-9 tygodni. Sąd podchodzi indywidualnie do każdego nowego ugrupowania – zapewnia w rozmowie z WP europoseł Mirosław Piotrowski.

O nowej inicjatywie współpracowników ojca Tadeusza Rydzyka Wirtualna Polska informowała jako pierwsza. W Prawie i Sprawiedliwości przyjęto ją bardzo chłodno. Według grudniowego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” nowa inicjatywa odebrałaby głosy PiS-owi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
PiS zgromadziłoby 34 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska 33,9 proc. Wynik partii o. Rydzyka „Prawdziwa Europa” oscylowałyby w granicach 2 proc.

– Każdy ma prawo do tworzenia inicjatywy, taką jaką jest partia polityczna, natomiast sukcesem na prawicy jest jedność i każdy, kto buduje nową inicjatywę, tę jedność zaburza. Być może tutaj rolę grają osobiste ambicje. Jak będzie, zobaczymy – mówiła na początku grudnia rzecznik PiS Beata Mazurek.

źródło: materiały WP