Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

NEWS! Ekspert: Rząd i bank centralny są na skraju utraty kontroli nad inflacją

Prof. Witold Orłowski: Rząd i bank centralny są na skraju utraty kontroli nad inflacją

„Czynniki zewnętrzne stanowią tylko 5,8 proc. wkładu. 8,1 proc. czyli inflacja bazowa to są czynniki wewnętrzne. Nie można tutaj wszystkiego zwalać na wojnę czy ceny surowców, czynników energii. Istnieją błędy w polityce fiskalnej i monetarnej” – mówił prof. Noga o składowych rekordowej inflacji w Rozmowie w południe w RMF FM.

Kolejny wzrost inflacji z pewnością przełoży się na podwyżki stóp procentowych. Z kolei prof. Orłowski szacuje, jak mocno stopy wzrosną w tym roku. „W tym roku stopy procentowe dojdą na pewno do 7,8, może 9 proc. W tej chwili wydaje się, że rząd i bank centralny są na skraju utraty kontroli nad inflacją” – alarmował ekonomista.

Prof. Orłowski skomentował też dane dot. wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce. „W pierwszym kwartale mamy bardzo dziwny wzrost gospodarczy. On jest wysoki. To jest taki spekulacyjny wzrost, za który teraz zapłacimy prawdopodobnie potężnym spowolnieniem. Być może do zera” – stwierdził Orłowski.

źródło: rmf24.pl