Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

?Na Podkarpaciu jest bezpiecznie?. Policja podsumowuje 2017 rok

Fot. Policja

PODKARPACIE. Znaczący spadek przestępczości kryminalnej. Skuteczna walka z przestępczością ekonomiczną i narkotykową. Poprawa bezpieczeństwa na drogach. Przywracanie kolejnych posterunków Policji i dobra współpraca z samorządami ? to tylko niektóre czynniki o których mówi podkarpacka policja podsumowując miniony rok.

Podczas odprawy służbowej na której Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa omówił osiągnięcia podkarpackich policjantów w minionym roku, uczestniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Nie zabrakło także przedstawicieli władz lokalnych. Jaki był to rok dla podkarpackiej policji? Przeczytacie poniżej!

Kadry podkarpackiej policji

W garnizonie podkarpackim służy 4479 policjantów, 534 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 607 pracowników cywilnych. Najwięcej, bo 2910 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1371, a w służbie wspomagającej 107. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 4 do 15 lat.  W 2017 r. do służby przyjęto 185 policjantów, a tym roku zaplanowano przyjąć kolejnych 97 funkcjonariuszy.

Walka z przestępczością

Podkarpacie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju. Od lat odnotowywany jest spadek przestępczości, szczególnie o charakterze kryminalnym. W 2017 roku doszło do 13 963 przestępstw kryminalnych, a rok wcześniej było ich o 846 więcej. Jednocześnie wzrosła wykrywalność, czyli skuteczność policyjnych działań.

Podkarpaccy policjanci ujawnili blisko tysiąc przestępstw narkotykowych, likwidując 29 upraw oraz zabezpieczając około 332 kg narkotyków. Niemal trzykrotnie wzrosła liczba przestępstw gospodarczych, z niespełna 4 tysięcy do 11 126.

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

W 2016 roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1703 wypadków, w których śmierć poniosły 124 osoby (o 7 mniej ), a 2023 zostały ranne (ta liczba zmniejszyła się o 9). Wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 18372. Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu. W 2017 roku ujawniono ich 3082  (rok wcześniej 3365).

Część posterunków policji wróciła do swojego funkcjonowania, lub powstała od nowa np. w Korczynie, Wiśniowej i Kamieniu. W minionym roku ruszyły także budowy nowych siedzib komend powiatowych w Jaśle i Lesku. Łączna wartość zaplanowanych inwestycji na latach 2017-2020 wynosi ok. 74 mln złotych.