Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Możliwy mandat dla PSL w okręgu rzeszowskim. Wiesław Lada zostanie posłem?

Na zdjęciu Wiesław Lada i Władysław Kosiniak – Kamysz. Fot. facebook.com Wiesław Lada

Wybory parlamentarne odbędą się już za kilkanaście dni, bo 13 października. Sondaże nie pozostawiają złudzeń, wybory w okręgu rzeszowsko – tarnobrzeskim wygra Prawo i Sprawiedliwość. Jednak walka o mandaty poselskie wciąż trwa. Ostatnia prognoza wyborcza wskazuje, że do walki o mandat w okręgu numer 23 wkracza PSL (Koalicja Polska).

W okręgu rzeszowsko – tarnobrzeskim według badań znanego, bardzo często cytowanego przez media socjologa Marcina Palade wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawiona w niedzielę (29 września) prognoza wyborcza wskazuje, że Polskie Stronnictwo Ludowe ma szanse na zdobycie mandatu w tym okręgu. Pytanie, kto z listy PSL zostanie nowym posłem zastanawia wiele osób.

Trzy nazwiska

Patrząc na listę KW PSL na pierwszy rzut oka pojawiają się trzy mocne nazwiska. Pierwszy z nich to wicemarszałek Sejmu, bliski współpracownik Pawła Kukiza Stanisław Tyszka, który jest „spadochroniarzem”. Trudno tak naprawdę oszacować jego wynik, ponieważ może liczyć przede wszystkim na głosy osób, które popierają ugrupowanie Kukiza. „Jedynka” na Podkarpaciu na liście PSL nie gwarantuje zdobycia mandatu.

„Dwójką” na liście PSL jest radny sejmiku podkarpackiego Jan Tarapata. Według naszych rozmówców uzyska dobry wynik wyborczy, jednak nie tak dobry jak kandydat z trzeciego miejsca, czyli Wiesław Lada.

Przewagą Lady ma być nie tylko dobrze prowadzona kampania wyborcza, ale także duża aktywność w Rzeszowie i okolicach, gdzie mieszka znacząca część wyborców w okręgu (okręg wyborczy obejmuje powiaty: dębicki, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski oraz miasta na prawach powiatu: Rzeszów, Tarnobrzeg).

Poseł Lada?

Kiedy pytamy osoby blisko związane z prowadzoną na Podkarpaciu kampanią wyborczą PSL – Koalicji Polskiej, kto będzie miał najlepszy wynik na rzeszowskiej liście, pada jedno nazwisko: Wiesław Lada. Dlaczego? U Wieśka czuć największą wolę walki. Jest aktywny nie tylko w terenie, ale także w internecie. Dziś kampania rozstrzyga się przede wszystkim w sieci – słyszymy.

Lada był radnym każdego szczebla, od gminy do sejmiku wojewódzkiego. Dyrektorem rzeszowskiego KRUSU a obecnie jest dyrektorem biura Podkarpackiej Izby Rolniczej. To duży plus, ponieważ otrzyma sporo głosów, niezwykle nam bliskiego elektoratu, czyli rolników. Poza tym jest aktywnym wiceprezesem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie, dlatego tych głosów, z różnych środowisk będzie sporo – mówi jeden z podkarpackich ludowców.

Do najważniejszych propozycji PSL – Koalicji Polskiej należą m.in. emerytura bez podatku,  głosowanie przez Internet oraz zwiększenie wydatków publicznych na służbę zdrowia z obecnego poziomu 4,9 % do 6,8% PKB. Jak wynika z badania poza dwoma ugrupowaniami (PiS i KO) mandat może uzyskać także SLD, tutaj najmocniejszym nazwiskiem wydaje się być „jedynka” na liście, czyli Wiesław Buż, wieloletni radny Miasta Rzeszowa.