Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Masz 18 lat? Możesz otrzymać darmowy bilet na zwiedzanie UE!

DiscoverEU – to nowa unijna inicjatywa skierowana do osiemnastolatków, która daje możliwość darmowego podróżowania po całej Unii Europejskiej. Zapisy wystartowały 12 czerwca i potrwają do 26 czerwca, do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego. W inicjatywie weźmie udział 20 tysięcy młodych Europejczyków.

Uczestnicy akcji ?DiscoverEU? po Europie będą podróżować koleją.Aby zapewnić jak największą dostępność z każdego miejsca, w szczególnych przypadkach, uczestnicy mogą skorzystać z innych środków transportu, takich jak autobus, prom lub w wyjątkowych przypadkach samolot. Dzięki temu młodzi ludzie mieszkający na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach także dostaną szansę na udział w tym projekcie.

– Ponieważ rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, młodzi podróżnicy będą mieć okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie.Dzięki DiscoverEU będą również mogli lepiej poznać różnorodność Europy i jej bogactwo kulturowe, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość? informuje Dominik Łazarz z Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSIiZ w Rzeszowie

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu muszą mieć ukończone 18 lat w dniu 1 lipca 2018 r. Inicjatywa daje możliwość podróżowania pojedynczo lub w grupie do pięciu osób.

Jak się zgłosić?

Wystarczy wejść na stronę www.youdiscover.eu i wypełnić aplikację online.Oprócz danych osobowych należy podać szczegóły planowanej podróży. Pomoc w wypełnianiu aplikacji można uzyskać m.in. w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów działającym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w godz. 8.00-12.00 (od wtorku do piątku). Ponadto, w Sanoku, Przemyślu, Tarnobrzegu i Rzeszowie pomoc w wypełnianiu aplikacji organizuje zespół Poseł do Parlamentu Europejskiego ElżbietyŁukacijewskiej.

– Czyż można sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie lata niż podróż pociągiem po Starym Kontynencie połączoną ze zwiedzaniem miejsc związanych z europejskim dziedzictwem kulturowym? ? pyta Sylwia K. Mazur z PIE ED-Rzeszów. Wybrani uczestnicy będą mogli podróżować między 9 lipca a 30 września 2018 r. Podróż, podczas której można odwiedzić cztery kraje, może trwać maksymalnie 30 dni ? dodaje.