Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

Lider ludowców: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla!

Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla. Niemal wszyscy Polacy są przeciwni przymusowej relokacji migrantów – podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Porannej rozmowie w RMF FM. Zamiast urządzać referendum w tej sprawie, jak chce PiS, zdaniem szefa ludowców rząd powinien wystąpić do Unii Europejskiej o pieniądze na utrzymanie uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

„Zgłosiliśmy poprawkę, żeby rząd wystąpił do Unii Europejskiej o wsparcie na utrzymanie Ukraińców w Polsce – żeby UE wsparła Polskę. Przyjęliśmy ponad 1 milion uchodźców na stałe, kilka milionów przeszło przez nasze terytorium, dajemy różnego rodzaju pomoc, świadczenia, więc oczekuję interwencji rządu i zdobycia pieniędzy z Brukseli na utrzymanie Ukraińców w Polsce” – mówił prezes PSL pytany o stanowisko w dyskusji na temat relokacji migrantów.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „nie ma zgody na automatyczną relokację” migrantów, odnosząc się do decyzji podejmowanych w Unii Europejskiej. „Nie trzeba robić referendum w tej sprawie, bo wystarczy wyjechać za rogatki Warszawy, porozmawiać z ludźmi – 90 proc. społeczeństwa jest przeciwko jakiemukolwiek przymusowi” – stwierdził prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na „zamykanie przez Komisję Europejską oczu na to, co Polska zrobiła w pomocy humanitarnej, że nie ma katastrofy humanitarnej, nie ma obozów dla uchodźców, że przyjęliśmy największą liczbę uchodźców wojennych po II wojnie światowej”.

„Tak naprawdę Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla” – oznajmił szef PSL.

Koalicja PSL z Polską 2050

Porannej rozmowie w RMF FM prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wykluczył – mimo niezbyt korzystnych sondaży – scenariusz zerwania współpracy z Polską 2050.

„Wczoraj mieliśmy zarząd partii, czyli Naczelny Komitet Wykonawczy i nikt z przedstawicieli 16 regionów, a byli wszyscy obecni na posiedzeniu, nie poddawał w wątpliwość (sensu wspólnego startu – przyp. red.), tylko dodawał wiary i animuszu” – zapewnił lider PSL.

Z życzliwością odniósł się do startu Ryszarda Petru do Senatu. Według szefa ludowców, rozmowy na temat objęcia Petru „paktem senackim” trwają. Zapytany o przypadającą 11 lipca 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, prezes PSL wyraził oczekiwanie, że Ukraińcy zmienią podejście do Wołynia.

„Oczekiwałbym kilku rzeczy dzisiaj od Ukraińców, rozumiejąc ich trudną sytuację (…) – upamiętnienia miejsc, ekshumacji i niebudowania swojej tożsamości na nacjonalizmie. Jeżeli te trzy rzeczy zostaną spełnione, to ta zasada: ‘przebaczamy i prosimy o przebaczenie’ powinna być zastosowana” – zaznaczył lider ludowców.

Więcej na: RMF24.pl