Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Kosiniak-Kamysz: ogłoszenie stanu klęski żywiołowej uruchomi wypłatę odszkodowań

Fot. facebook.com Władysław Kosiniak – Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz: Politycy za dużo czasu poświęcają na gierki, hocki, klocki

„Politycy mówią za dużo o wyborach. To martwi tych, którzy myślą o swoich rodzinach. Trzeba uzmysłowić rządzącym, że najważniejsze jest dzisiaj zdrowie, życie, walka z wirusem. Za dużo czasu poświęcają na gierki, hocki, klocki polityczne” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że „trzeba szybko podjąć decyzję, że wprowadzamy stan klęski żywiołowej i budujemy nową tarczę antykryzysową”. Jego zdaniem ta obecna –  nie działa.

„Zgłaszamy propozycję dobrowolnego ZUS-u, uruchomiamy fundusz płynności Banku Gospodarstwa Krajowego, bo firmy nie mają pieniędzy, dajemy minimalną pensję, wprowadzamy pakiet rozwiązań rolniczych” – wylicza poprawki Koalicji Polskiej szef ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej uruchomi wypłatę odszkodowań

Rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej jest, zdaniem prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, przesłanką do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. To z kolei uruchomi wypłatę odszkodowań za poniesione straty – tłumaczył Władysław Kosiak-Kamysz Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. „Jeśli ktoś traci na koronawirusie to ma prawo oczekiwać od państwa, że to w pewnym momencie temu, który przez lata płaci podatki, zatrudnia legalnie pracowników, wypłaca im pensje i chce utrzymać firmę, mu pomoże” – argumentował szef ludowców.

Skąd wziąć pieniądze? „Trzeba wstrzymać budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, odsunąć zakup F-35” – wyliczał.

„Przez 5 lat byliśmy zapewniani o najlepszym na świecie budżecie, że Polska jest liderem liderów, krajem, który na wszystko stać” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Ja jestem kandydatem. Nie oddaję walkowerem pola

Jeszcze się nie widzieliśmy, zawsze jestem otwarty na spotkania – Władysław Kosiak-Kamysz przyznał, że wicepremier Jarosław Gowin nie rozmawiał z nim o proponowanych przez siebie poprawkach do konstytucji, które miałyby umożliwić przesunięcie wyborów prezydenckich na rok 2022, a tym samym przedłużyć kadencję Andrzeja Dudy do 7 lat.  „Dialog a nie monolog jest podstawą funkcjonowania w polityce” – dodał.

Prezes PSL oświadczył, że docenia jasne stanowisko Gowina. „Powiedział wprost: to jest wybór między życiem a śmiercią – wybory 10 maja. Ja wybieram życie. Stoję po stronie życia i tu mamy wspólny mianownik. Święte są życie i zdrowie a nie data 10 maja” – argumentował Gość Krzysztofa Ziemca w RMF  FM. Zastrzegł jednak, że trzeba działać w realiach. Jego zdaniem, na zmianę konstytucji nie ma już czasu.

Kosiniak-Kamysz podkreśla, że jedyną możliwością przełożenia wyborów prezydenckich jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Co zatem prezes ludowców zrobi 10 maja? „Ja jestem kandydatem. Nie oddaję walkowerem pola” – oświadczył.

Kosiniak-Kamysz: Nie czas dziś na zmianę rządu

„Nie ma co w ogóle dywagować. Uważam, że jest rząd dzisiaj, on powinien brać odpowiedzialność, jest premier Morawiecki. Zmiany rządu w takich momentach nie są rzeczą dobrą. To nie jest czas na przesilenie (rządu – red.), chyba że byłyby popełnione jakieś katastrofalne  błędy w najbliższych dniach” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w internetowej części programu Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, zapytany, czy możliwy jest dziś scenariusz odsunięcia PiS-u od władzy i utworzenia rządu opozycji z Porozumieniem Jarosława Gowina.

Krzysztof Ziemiec zapytał swojego gościa także o to, kiedy gospodarka powinna zostać w Polsce odmrożona. „Uważam, że po świętach” – odpowiedział lider Koalicji Polskiej. „Wytrzymanie dłużej niż miesiąc daleko idących ograniczeń będzie bardzo trudne. Jeżeli ta fala (zachorowań – red.) będzie się wzmagać, to pewnie ta data będzie ulegała modyfikacji. Ale musimy szukać nowego rozwiązania, trochę może popatrzeć na wzór szwedzki” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Kandydat na prezydenta mówił też, że widmo kryzysu nie powinno być podstawą do zawieszenia programu 500+. „Jeżeli dzisiaj jest stabilne wsparcie, chociażby w postaci 500+, to obcięcie go byłoby zagrożeniem dla bytu wielu rodzin w Polsce, bo może dojść do sytuacji, że dwójka rodziców straci pracę” – mówił Kosiniak-Kamysz. W podobnym tonie kandydat na prezydenta wypowiedział się o trzynastej emeryturze. „Jeżeli te pieniądze są zaplanowane, to trzeba je przekazać” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Cała rozmowa na RMF24.PL