Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Koniec z nielegalnym wykorzystywaniem przystanków miejskich! Będzie inteligentny monitoring wizyjny w Rzeszowie

RZESZÓW. Asseco Data Systems wdroży w Rzeszowie inteligentny monitoring wizyjny, który wykryje prywatnych przewoźników którzy wykorzystują w nieuprawniony sposób przystanki miejskie. Co ciekawe, będzie to pierwszy tak innowacyjny system w Polsce.

W stolicy Podkapracia funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta prywatna komunikacja autobusowa, z której usług korzystają mieszkańcy miasta, a także okolicznych gmin. Wielu prywatnych przewoźników w sposób nieuprawniony korzysta jednak z zatok autobusowych należących do ZTM. Asseco Data Systems wdroży system, który pozwoli miastu przejąć kontrolę nad tym procederem. Będzie to możliwe poprzez wyposażenie przystanków w urządzenia do monitoringu wizyjnego.

System nie będzie monitorował ruchu pojazdów prywatnych

System z pomocą m.in. kamer ANPR pozwoli na automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, a także monitorowanie czasu postoju, wielkości i rodzaju pojazdu, a także powierzchni, jaką zajmuje autobus. Następnie dane z serwerów lokalnych będą filtrowane w centralnym systemie i wygenerują gotowy raport o pojazdach, które zatrzymały się na przystankach. ZTM na tej podstawie będzie mógł żądać zapłaty od przewoźników, którzy skorzystali z infrastruktury miejskiej w sposób nieuprawniony. Oczywiście system nie będzie monitorował ruchu pojazdów prywatnych, taksówek i innych pojazdów uprzywilejowanych – wyjaśnia Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej.

 Realizując z Asseco kolejny innowacyjny projekt Rzeszów umacnia swoją pozycję lidera na rynku inteligentnych rozwiązań smart city, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jestem przekonany, że nowe przedsięwzięcie przyczyni się do większego komfortu rzeszowian korzystających z komunikacji miejskiej. ?  powiedział Marek Ustrobiński, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

Realizacja projektu ?Rozbudowa przystankowej infrastruktury ITS? będzie trwała do sierpnia br. System inteligentnego monitoringu nadzoru zostanie zainstalowany w czterdziestu siedmiu przystankach w Rzeszowie. System zostanie zintegrowany z funkcjonującym w mieście od 2015 r. systemem elektronicznej informacji pasażerskiej. Wartość projektu wynosi blisko 8 mln złotych brutto.

Źródło: asseconews.pl