Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego marzec 2018 r.

RZESZÓW. Kilka faktów odnośnie sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego marzec 2018 r. z rzeszowskiego Urzędu Statystycznego.

  • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło zarówno w odniesieniu do marca ub. roku (o 4,0%), jak i do poprzedniego miesiąca (o 0,4%). W stosunku rocznym wzrost zatrudnienia notowano od grudnia 2015 r.
  • Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,7% i była niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. oraz w porównaniu z poprzednim miesiącem.
  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym (o 6,1%) oraz miesięcznym (o 3,7%). Tempo wzrostu było wyższe niż przed rokiem, ale niższe niż przed miesiącem.
  • Ceny skupu zbóż, żywca wołowego i mleka były wyższe niż przed rokiem. W porównaniu z lutym br. wyższe były ceny ziemniaków i żywca wieprzowego. W obrocie targowiskowym wyższe niż przed rokiem były ceny zbóż i ziemniaków, a w odniesieniu do lutego br. więcej płacono za żyto i ziemniaki.
  • Utrzymała się tendencja wzrostowa notowana od jedenastu miesięcy produkcji sprzedanej przemysłu w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku (w marcu br. wzrost wyniósł 5,8%). W odniesieniu do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost o 14,3%. W przetwórstwie przemysłowym, o decydującym udziale w produkcji całego przemysłu, sprzedaż w stosunku rocznym zwiększyła się o 5,6%.
  • Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż produkcji budowlano-montażowej (o 1,7%). Wysoki wzrost produkcji wystąpił w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (o 31,6%).
  • Liczba oddanych do użytkowania mieszkań była niższa niż w marcu 2017 r. (o 23,7%).
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku (o 9,0%) i w skali miesiąca (o 16,6%). W stosunku do marca ub. roku obniżyła się natomiast sprzedaż hurtowa zarówno w jednostkach handlowych (o 3,3%), jak i hurtowych (o 4,4%).

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie