Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będzie minister Czarnek

23 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbędzie się uroczysty Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Początek o godz. 17:00 

Jubileusz będzie okazją do podsumowań, refleksji, ale również nakreślenia planów na przyszłość. Szczególnie, że towarzyszyć mu będą obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Swoją obecność zapowiedział również Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Oprócz Rektorów wszystkich Polskich Uniwersytetów i przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich gościć będziemy lokalne władze rządowe i samorządowe, rektorów rzeszowskich uczelni, przedstawicieli uczelnianych komisji działających przy KRUP oraz wielu znakomitych gości, którzy niejednokrotnie pokazywali, że przyszłość Uniwersytetu Rzeszowskiego jest im bliska.

O wyjątkowość obchodów świadczy również część artystyczna wydarzenia. Podczas Jubileuszu będzie miała miejsca prapremiera utworu symfonicznego skomponowanego specjalnie na tę okazję. Autorem prezentowanych utworów jest prof. Henryk Jan Botor.

Uniwersytet Rzeszowski – największa uczelnia na Podkarpaciu – rozpoczął swoją działalność 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Uczelnia jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 roku) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 roku). Podpis Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego pod ustawą o utworzeniu UR (4 lipca 2001 r.) wieńczył długoletnie starania środowiska akademickiego o powołanie uniwersytetu w Rzeszowie.

Miejsce uroczystości również nie jest przypadkowe, ponieważ pierwsza Inauguracja w UR odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej. Całość odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

(ip)