Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jastrzębski: Zaufanie do sektora bankowego w Polsce jest wysokie

Zdjęcie ilustracyjne

Jastrzębski: Zaufanie do sektora bankowego w Polsce jest wysokie

„Nie widzimy w Polsce objaw wycofywania depozytów z banków. Świadczy to o tym, że zaufanie do sektora bankowego jest wysokie” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Wskazuje, że sytuacja u nas jest lepsza niż np. w Kalifornii, gdzie upadł Silicon Valley Bank. „Banki w Polsce, dzięki konserwatywnej polityce Komisji Nadzoru Finansowego, są dobrze skapitalizowane” – mówił.

Podkreślił, że w związku ze wzrostem stóp procentowych i przeceną obligacji skarbowych, których polskie banki mają dużo, KNF monitoruje sytuację, jednak nie widać na razie przejawu kryzysu.

Problemem mogą być jednak frankowicze. „Nad sektorem bankowym wiszą pewne czynniki ryzyka i takim głównym jest ryzyko związane z hipotecznym portfelem walutowym” – mówił Jastrzębski. Zaznaczył, że KNF w 2020 roku proponował bankom schematy ugodowy. „Logika tej propozycji polegała na tym, by w wyniku rozliczenia z bankiem klient znalazł się w takiej sytuacji, jak gdyby od początku zaciągnął kredyt w złotym” – mówił. „Są banki, które proponują w ramach tego pakietu ugodowego promocyjną stałą stopę, gdzie klient uzyskuje np. gwarancję stałej stopy na 5 lat na poziomie 4,99 proc. i to jest atrakcyjna oferta” – podkreślił.

„Kwestia oczekiwania przez klientów frankowych darmowego kredytu lub darmowego mieszkania jest kwestią moralności finansowej” – mówił. Według niego oczekiwanie niektórych klientów, „że bank musi być ukarany” za udzielenie kredytu frankowego „nie jest uczciwe”.

Więcej na RMF24.pl.