Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Materiały reklamowe

Fotelik samochodowy to podstawowy element wyprawki dla bobasa, niezbędny już podczas pierwszej podróży – ze szpitala do domu. Obecnie wybór sprzętu jest ogromny. Na czym więc warto się skupić, poszukując odpowiedniego modelu? Jak wybrać fotelik dla dziecka, aby zapewnić mu 100% bezpieczeństwa?

Fotelik samochodowy – od kiedy jest potrzebny?

Fotelik samochodowy powinien być zamontowany w pojeździe już przed powrotem rodziny do domu ze szpitala. Warto więc kupić go z wyprzedzeniem, dokładnie analizując warianty urządzeń, dostępne na rynku dziecięcym. Długość i trasa przejazdu nie mają znaczenia. Dziecko w rękach mamy nie może liczyć na odpowiednią ochronę podczas ewentualnej kolizji.

Jak wybrać fotelik dla dziecka – kluczowe czynniki

Fotelik samochodowy należy dobrać do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka – tylko wtedy spełni on swoją rolę w razie ewentualnego wypadku. Istnieje pięć grup wagowych fotelików:

  • dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) oraz grupa 0+ (0-13kg) – montowane są tyłem do kierunku jazdy, często dostępny w zestawie z wózkiem,
  • dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – przeznaczone dla maluchów w wieku od roku do 3-4 lat. Sprzęt może być montowany zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy,
  • dla starszych dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg) – mały podróżnik zabezpieczany jest najczęściej pasami samochodowymi.

W ofercie renomowanych producentów znaleźć można również modele o duże rozpiętości wagowej, np. 0-18 kg, 9-36 kg, czy też 15-36 kg. Foteliki te rosną wraz z maluchem, są więc niezwykle ekonomiczne.

Jak wybrać fotelik samochodowy? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • materiał, z którego wykonane jest siedzisko,
  • sposób regulacji pasów oraz pozostałych elementów, gdy dziecko rośnie,
  • zakres regulacji siedziska,
  • sposób montażu fotelika w samochodzie,
  • to, czy sprzęt spełnia normy ECE 44/03 (lub 44/04).

Dobrą praktyką jest również przymierzenie wózka do samochodu, a przede wszystkim sprawdzenie, jak czuje się w nim maluch.

Wysokiej jakości fotelik samochodowy posiada homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE 44/03 (lub 44/04). Gwarantuje to zgodność produktu z wszelkimi europejskimi wymaganiami technicznymi. Ponadto każdy rodzic powinien zweryfikować, jakie wyniki osiągnął dany model fotelika w testach zderzeniowych, takich jak m.in. ADAC.

Fotelik dla dziecka – postaw na najwyższą jakość i bezpieczeństwo

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy posłuży dziecku nawet kilka lat, musi jednak posiadać możliwość dopasowania go do wciąż zmieniającej się sylwetki pociechy. Każdy profesjonalny producent akcesoriów dziecięcych posiada w swoim asortymencie sprzęt o wysokiej trwałości i funkcjonalności, który przez cały okres użytkowania prezentuje się nienagannie.
Jak wybrać fotelik samochodowy? To decyzja na kilka dobrych lat, warto więc ją przemyśleć i dokładnie sprawdzić oferowane na rynku rozwiązania. Dobrej jakości urządzenie zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa małemu podróżnikowi, dbając o jego komfort i wygodę, nawet podczas dłuższych podróży.

artykuł sponsorowany