Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Ekonomista: Raport SGH, na który powołuje się Kaczyński to czysta arytmetyczna wyliczanka

„Raport SGH, na który powołuje się Jarosław Kaczyński to czysta arytmetyczna wyliczanka” – tak ekonomista prof. Witold Orłowski skomentował w RMF FM dane, w oparciu o które prezes Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że Polska w ciągu 20 lat dogoni gospodarczo Niemcy. „Dogonimy Niemcy tylko wtedy, gdy zmusimy je do reparacji wojennych. Ale na ten wariant bym nie liczył” – żartował profesor.

Marcin Zaborski zapytał też o przyszłość systemu emerytalnego po zniesieniu limitu 30-krotności składki ZUS. Orłowski uważa, że na tym zabiegu zyska jedynie państwo. Według ekonomisty, dużo wyższe składki  nie przełożą się na wysokie emerytury, bo państwa nie będzie stać na ich wypłacanie.

Padło też pytanie o wyrok TSUE w sprawie „frankowiczów”, który ma zapaść 3 października. „Jeśli wyrok TSUE będzie po myśli „frankowiczów”, to będzie nas to dużo kosztowało. Ale nie przewiduję katastrofy” – odpowiedział profesor. „Banki mogą mieć problem z udźwignięciem ewentualnego niekorzystnego dla nich  wyroku TSUE i trzeba je będzie ratować publicznymi pieniędzmi” – dodał Orłowski.

Więcej na RMF24.PL