Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Domowe oblicze łańcuckiego zamku

Fot. archiwum Muzeum – Zamek w Łańcucie

Od ponad roku turyści mogą podziwiać niedostępne wcześniej wnętrza Muzeum ? Zamku w Łańcucie. Wcześniej wyłącznie na wyjątkowe okazje udostępniano jedynie korytarze i 3-4 pokoje. Dziś zwiedzający mogą obejrzeć aż 18 odnowionych wnętrz.

Udostępnione w 2017 r., odrestaurowane dzięki dofinansowaniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich wnętrza II piętra zamkudo tej pory obejrzałoponad26000 zwiedzających.

Nowe pokoje pozwalają na bliższe poznanie specyfiki życia w dawnej rezydencji magnackiej. Aby mieć pełne spektrum, warto obejrzeć zarówno wnętrza I, jak również II piętra. To pozwala nadostrzeżenie różnic pomiędzy niższą kondygnacją ?piano nobile?, czyli reprezentacyjną, gdzie znajdują się apartamenty dla właścicieli i znamienitych gości, a wyższą, na której turyści odnajdą apartamenty przeznaczone dla dzieci, pozostałych gości oraz pokoje dla służby.

Gablota ze srebrem

Oglądając ekspozycję II piętra warto zwrócić uwagę na gablotę ze srebrem. Można tam znaleźć m.in. srebrny zestaw do zmiatania okruchów ze stołu, czyli szufelkę i oprawę na szczotkę ? zmiotkę, a także srebrne, otwierane osłony na butelki, które stawiano na stole.

Świetnie zachowały się również damskie drobiazgi. Turyści zwracają uwagę na komplet dla dziewczynki ? wykonaną z koronki i masy perłowej parasolkę oraz szpicrutę ? wyrób z Londynu, pochodzący z XIX w.

Jednym z najbardziej interesujących wnętrz jest Salon Pompejański, zXVIII-wiecznym malowidłem na ścianach, wykonanym przy pomocy techniki olejnej na płótnie. Autorstwo  przypisywane jest Vincenzo Brennie ? malarzowi włoskiemu, który pracował w Łańcucie, za czasów księżnej marszałkowej Lubomirskiej.

Wędrując przez pokoje II piętra warto porównać współczesną morę na ścianach (tkaninę o specjalnym splocie), znajdującą się w sypialni 59 oraz oryginalną, zachowaną z czasów Potockich w pokoju 66 (Kawalerskim). Uwagę turystów zwracają dwa obrazy Juliusza Kossaka ? portret Tadeusza Kościuszki oraz portret księcia Józefa Poniatowskiego. Kossak był związany był z rodziną Potockich, wielokrotnie ich portretował.

Pokój 74

W szafach ? gablotach  można obejrzeć fragmenty dwóch serwisów porcelanowych ? jeden z herbem Potockich Pilawa i dugi z herbem Lubomirskich Szreniawa, który według tradycji należał do Henryka Lubomirskiego, wychowanka księżnej marszałkowej.

Idąc dalej korytarzem wschodnim warto zajrzeć do pokoju 74, w którym zachowała się oryginalna papierowa tapeta w kwiaty, datowana na pierwsze lata XX w. Zwiedzający mogą obejrzeć także np. naczynia kuchenne, pozostałości po łańcuckich kuchniach, Są wśród nich: tasaki o różnych kształtach, duże rondle, służące np. do smażenia konfitur, czy piecyk do suszenia, względnie podgrzewania talerzy, a także wanienki do ryb przyrządzanych w całości.

Po obejrzeniu wszystkich zamkowych ekspozycji z obu kondygnacji, można zauważyć, że II piętro jest bardziej ?przytulne?, bliższe współczesnym standardom mieszkaniowym. Wartym podkreślenia jest również cena biletów uprawniających do obejrzenia II piętra. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy jest w cenie 2 zł, a dla dzieci i młodzieży od 7 do 26 roku życia: 1 zł.