Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Czy pracownicy są zaszczepieni i gotowi do pracy biurowej? Wyniki badania

Jak wynika z badania blisko 2/3 pracowników chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub jest już po szczepieniu. Zdecydowanie chętniej szczepią się osoby obecnie pracujące zdalnie. W tej grupie 79% już jest zaszczepionych lub planuje szczepienie.

Raport „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19″ zrealizowany przez Dailyfruits prezentuje podsumowanie kompleksowego badania na temat przyszłości pracy biurowej zarówno z perspektywy pracodawców jak i pracowników. Podjęte zostały zagadnienia zarówno związane z wpływem pandemii na model pracy, jak również plany pracowników dotyczące szczepień.

Blisko 2/3 pracowników biurowych powinno być zaszczepionych przeciwko Covid-19, biorąc pod uwagę deklaracje złożone w badaniu. 40% planuje się zaczepić, a 23% już jest zaczepiona. 21% nie planuje przyjmować szczepionki, natomiast 16% nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Najbardziej chętni szczepieniom są pracujący w trybie zdalnym. W tej grupie aż 79% planuje szczepienie lub już jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. 12% nie chce się szczepić, a 9% nie ma zdania w tej sprawie. Wśród osób wykonujących pracę w trybie hybrydowym 7 na 10 osób jest już zaszczepiona lub planuje szczepienie, 16% jest przeciwnych szczepieniu, a 12% nie ma zdania w tej sprawie.

Zupełnie inaczej wygląda to w grupie pracowników, którzy od dawna wykonują pracę stacjonarnie, w biurze. Wśród nich zaledwie 51% jest zaszczepionych lub będzie zaszczepionych w najbliższym czasie. 26% nie planuje udziału w programie szczepień, a 23% nie podjęła jeszcze decyzji o szczepieniu ochronnym przeciwko Covid-19.

Lęk przed chorobą

U osób pracujących stacjonarnie wyraźnie mniejsze zainteresowanie szczepionkami może wynikać z tego, że większym stopniu oswoiły się one z lękiem przed koronawirusem. Jeśli przebywając na co dzień w gronie innych osób czy podróżując regularnie komunikacją miejską nie zachorowali, to nie obawiają się zarażenia Covid-19 ani ciężkiego przebiegu choroby. W tym gronie mogą także znajdować się osoby, które już chorowały na Covid-19 i mają status ozdrowieńca.

Zapytaliśmy 250 firm w Polsce kiedy i jak planują powrót do pracy stacjonarnej. Realizując badanie sondażowe jednocześnie w grupie pracodawców i ponad 500 pracowników uzyskaliśmy odpowiedzi dotyczące kluczowych kwestii związanych z powrotem do biur i czynników mających największy wpływ na podjęcie tej decyzji w firmach. Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19. Znaczenie ma przygotowanie się do powrotu do pracy stacjonarnej, zapewnienie pracownikom optymalnych i bezpiecznych warunków do efektywnego funkcjonowania w organizacji oraz wsparcie ich potrzeb w zakresie zdrowia. – mówi Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits

Jak wynika z badania co drugi ankietowany uważa, że pracownicy powinni sami zdecydować o terminie powrotu do pracy w biurze. Z kolei 24% respondentów jest przekonana, że właściwą decyzję podejmą menedżerowie i kierownicy poszczególnych działów. Według 23% zapytanych pracowników powinna zdecydować centrala lub kierownictwo firmy.

Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits, pracujących w trybie home office lub hybrydowym, przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu w tym roku. Decyzja centrali i statystyki zachorowań to główne czynniki, które będą miały wpływ na powrót do pracy w biurze.

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone przez Dailyfruits poprzez wywiady telefoniczne z osobami decyzyjnymi w firmach – dyrektorzy i specjaliści HR, kadra zarządzająca (250 wywiadów) oraz poprzez ankietę online dla pracowników firm (502 ankiet wśród respondentów w wieku 18-65 lat). Badanie zostało zrealizowane w dniach 13.05.2021 – 08.06.2021.

(ip)