Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Tylko na Wakacje.pl

CTPark Rzeszów w budowie. Znamy szczegóły inwestycji!

Fot. ctp.eu

Deweloper i inwestor CTP rozpoczyna budowę swojego pierwszego kompleksu produkcyjno-logistycznego na Podkarpaciu. W Rzeszowie wybuduje kompleks dwóch obiektów o łącznej powierzchni najmu blisko 50 000 mkw. Będzie to 16. inwestycja firmy w Polsce, a zakończenie pierwszego etapu projektu zaplanowano na III kwartał tego roku.

Piotr Flugel, Krajowy Dyrektor ds. Budownictwa i Dyrektor Operacyjny w CTP Poland, wyjaśnia: „Do niedawna województwo podkarpackie było jednym z najmniejszych rynków magazynowych w kraju. Dziś obserwujemy rozwój gospodarczy w regionie i napływ międzynarodowych firm, które coraz częściej lokują tu swoje centra logistyczne i produkcyjne. Uruchomienie CTPark Rzeszów jest naszą odpowiedzią na wciąż niewystarczającą nową podaż w stosunku do popytu i planów rozwoju firmy. Chcemy stworzyć dobrze skomunikowaną sieć parków biznesu w Polsce. Obecnie nasze inwestycje obejmują już swoim zasięgiem osiem województw. W ramach inwestycji CTPark Rzeszów oddamy dwa kolejne budynki o powierzchni najmu 16 200 mkw. i 33 400 mkw. Właśnie rozpoczynamy budowę większego z budynków.”

Nazywane bramą do Europy Wschodniej, Podkarpackie jest jednym z regionów o największym potencjale wzrostu dla sektora przemysłowego i logistycznego. To tutaj krzyżują się główne szlaki komunikacyjne z północy na południe i ze wschodu na zachód. Według prognoz to właśnie Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, będzie kluczowym węzłem przeładunkowym dla odbudowy Ukrainy i jednocześnie jednym z najważniejszych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Według Cushman & Wakefield w IV kwartale 2023 r. zasoby produkcyjno-magazynowe w województwie wyniosły 515 000 mkw. Około 75% skupione jest na terenie Rzeszowa, przede wszystkim w jego północno-wschodnich obszarach (Jasionka lub Dworzysko). Z kolei współczynnik pustostanów na Podkarpaciu wynosi 1,7 proc. To jedna z najniższych wartości spośród wszystkich rynków regionalnych w Polsce odnotowana na koniec ubiegłego roku.

Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa mówi: „Jestem niezwykle dumny, że inwestycja CTP powstanie w Rzeszowie. To dowód na to, że nasze miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla międzynarodowych potentatów, którzy inwestując tutaj, rozwijają nasze miasto, wzmacniają jego potencjał i tworzą, co dla mnie szczególnie ważne, nowe miejsca pracy. Dzięki nim Rzeszów zyskuje na znaczeniu i atrakcyjności. CTP zbuduje swój park przemysłowo-logistyczny w północno-zachodniej części miasta, będącej gospodarczym sercem Rzeszowa. Chcemy wzmocnić i uczynić te tereny jeszcze bardziej atrakcyjnymi i lepiej skomunikowanymi zarówno z autostradą A4, jak i autostradą S19. W tym celu przygotowujemy dużą inwestycję drogową, która połączy ulicę Warszawską z terenami przemysłowymi. Na budowę tej nowej drogi o długości ponad pięciu kilometrów pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 250 mln zł. Już teraz przygotowujemy się do realizacji tej ważnej dla miasta i firm działających w strefie inwestycji.”

Lokalizacja CTPark Rzeszów

Lokalizacja CTPark Rzeszów zapewni dostęp do drogi ekspresowej S19, części międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej północ i południe Europy oraz autostrady A4 prowadzącej do Niemiec. Będzie to magazyn o wysokości 12 metrów, wyposażony w doki załadunkowe z windami hydraulicznymi i świetlikami na powierzchni 12,5 proc. Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby spełniać standardy operacji logistycznych i produkcyjnych. Oświetleniem w kompleksie sterować będzie system DALI, a ogrzewanie będzie zasilane pompami ciepła. Najemcy będą mogli na bieżąco kontrolować i optymalizować zużycie mediów dzięki inteligentnemu systemowi opomiarowania. Konstrukcja budynku przygotowana jest także do montażu paneli fotowoltaicznych zapewniających pokrycie zapotrzebowania na energię z OZE.

Wysokie parametry techniczne inwestycji uzupełnione zostaną szeregiem rozwiązań zwiększających komfort codziennej pracy pracowników produkcyjnych i magazynowych. Elewacje budynków zostaną wyposażone w panele półprzezroczyste, charakteryzujące się przepuszczalnością światła słonecznego do 55 proc., natomiast elewacyjne płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej zapewnią dodatkową odporność ogniową. Co najmniej 6 proc. miejsc parkingowych będzie wyposażonych w stacje ładowania samochodów elektrycznych, z możliwością rozszerzenia tej infrastruktury do 20 proc. powierzchni parkingu. Teren inwestycji będzie stale monitorowany systemem telewizji przemysłowej CCTV.

Łukasz Tomczyk, Business Developer w CTP Poland wyjaśnia: „Dwa budynki CTPark Rzeszów zapewnią szeroką gamę powierzchni i modułów do wyspecjalizowanych zastosowań najemców. W pierwszym etapie najmniejszy z nich będzie miał 4 tys. mkw. W kolejnych fazach kompleksu będziemy jeszcze bardziej różnicować dostępną powierzchnię. Dzieje się tak dlatego, że nasze doświadczenie w budowie magazynów miejskich na terenie aglomeracji śląskiej pokazało, że istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości moduły o niewielkich gabarytach. Ich celem są nie tylko lokalne firmy, ale także zagraniczne korporacje, które stopniowo rozpoczynają swoją działalność w Polsce, pozostawiając sobie możliwość przedłużenia umów najmu w przyszłości. Pozostając pod kontrolą naszych projektów, możemy im to zapewnić.”

Jest to tym bardziej istotne, że na Podkarpaciu jest silna obecność operatorów z różnych branż. Stale przybywają także nowe firmy.

Magdalena Muszyńska, Negocjator w Cushman & Wakefield wyjaśnia: „Dzięki strategicznemu położeniu, stale rozwijającej się infrastrukturze drogowej, kolejowej i lotniczej oraz przyjaznemu klimatowi biznesowemu Rzeszów przyciąga coraz więcej inwestorów z branży produkcyjnej i logistycznej. Miasto wybiera coraz większa liczba przedsiębiorców, nie tylko z wysoko rozwiniętych branż regionu, takich jak lotnictwo, IT, elektromaszyna, motoryzacja, chemia i farmaceutyka. Istotnym aspektem rozwoju Rzeszowa, jak i całego województwa podkarpackiego, jest obecność przemysłu zbrojeniowego oraz generowany przez niego popyt na usługi i towary. Dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz bliskości chłonnych rynków Rzeszów zyskuje na atrakcyjności w oczach inwestorów, szczególnie w obliczu konfliktu na Ukrainie i konieczności późniejszej odbudowy zniszczeń kraju. Cechy te niewątpliwie pozwalają stwierdzić, że region rzeszowski jest jedną z wiodących lokalizacji lokalizacji potencjalnego biznesu w tej części Europy.”

źródło: ctp.eu (ip)