Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Bałkany autem z Rzeszowa – propozycja tygodniowej wycieczki samochodowej

Materiały prasowe

Bałkany stanowią jeden z wyjątkowych zakątków Europy, który można i warto odkrywać niezależnie od biur podróży, na własną rękę. Z kolei Rzeszów, w którym mieszkasz, jest dobrym punktem wypadowym, aby zaplanować np. tygodniową podróż po Europie za kierownicą własnego auta. Zachęcamy do ruszenia na południe kontynentu – jednak najpierw zapoznaj się z formalną stroną takiej wycieczki.

Odkryj Bałkany!

Półwysep Bałkański, nazywany powszechnie Bałkanami, rozciąga się na południu Europy między morzami: Adriatyckim, Jońskim, Czarnym, Marmara i Egejskim. Choć istnieją rozbieżności dotyczące lądowej, północnej granicy tego obszaru, przyjmuje się, że państwami bałkańskimi są:

 • Albania,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Bułgaria,
 • Chorwacja,
 • Grecja,
 • Kosowo,
 • Macedonia Północna,
 • Serbia,
 • Słowenia.

Jest to zatem pod wieloma względami zróżnicowany obszar byłej Jugosławii oraz pobliskich państw – choćby Grecji czy Bułgarii – które same w sobie stanowią popularne cele dla turystów z Polski. Rozważania, czy do Chorwacji trzeba mieć paszport, nie biorą się z niczego – właśnie tam Polacy uwielbiają bowiem podróżować.

Bałkany leżą stosunkowo blisko Polski, a oferują mnóstwo unikatowych doświadczeń: historycznych, kulturowych, gastronomicznych czy krajoznawczych. Przyjazny klimat, liczne atrakcyjne turystyczne, jedyna w swoim rodzaju bałkańska dusza mieszkańców – to wszystko skłania do wyruszenia w podróż, którą warto zorganizować na własną rękę. Raz – dla oszczędności względem ofert biur podróży, dwa – dla przyjemności samodzielnego odkrywania poszczególnych krajów, nie zawsze od tej najbardziej oczywistej strony.

Na Bałkany samochodem z Rzeszowa

Rzeszów wydaje się całkiem niezłym punktem wypadowym do samochodowej wycieczki na Bałkany. Taka wyprawa może potrwać np. tydzień, co pozwala odwiedzić nawet kilka różnych państw, w każdym odwiedzając atrakcje turystyczne.

Wystarczy, że wyruszysz prostą drogą na przejście graniczne Barwinek-Vyšný Komárnik. Przez Słowację i Węgry możesz dostać się do Słowenii, Chorwacji czy Serbii. Dalsza podróż zależy już od Twojej koncepcji – inne wrażenia oferuje Bułgaria czy Grecja, inne Czarnogóra lub Albania. Przez tydzień nie zwiedzisz całych Bałkanów, bo to niemożliwe, ale na pewno stoisz przed szansą zrobienia atrakcyjnej „pętli” przez kilka państw, z których każde jest godne polecenia i odwiedzenia (a potem powrotu, np. za rok!).

Pamiętaj o paszporcie

Do ponad 40 krajów na świecie Polacy mogą wyruszyć, posługując się wyłącznie dowodem osobistym. Na szczęście wśród nich znajdują się:

 • Albania,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Bułgaria,
 • Chorwacja,
 • Grecja,
 • Macedonia Północna,

Warto jednak upewnić się, na jakich zasadach jest możliwy legalny pobyt w danym państwie – np. przez ile dni nie trzeba zgłaszać swojej obecności. Jednak i w Europie, i na całym świecie do swobodnego podróżowania między krajami potrzebujesz paszportu – dowód osobisty nie zawsze wystarczy. Jak wyrobić paszport? Poradnik na paszporty.com.pl obrazuje, że można to załatwić w kilku krokach.

Pierwszym etapem jest przygotowanie fotografii zgodnej z aktualnymi wytycznymi, a także wypełnienie wniosku i dołączenie dokumentów (np. legitymacji, która uprawnia do uzyskania ulgi albo całkowitego zwolnienia z płatności). Musisz również potwierdzić uiszczenie opłaty (standardowo 140 zł). Gotowy wniosek możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym, nie tylko w Rzeszowie, ale pamiętaj, że do tego samego biura musisz zgłosić się po odbiór dokumentu. Listę punktów sprawdź na https://paszporty.com.pl/.

artykuł sponsorowany