Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Apel podkarpackiej policji. Pomagajmy bezdomnym w zimne dni

Fot. policja.pl

RZESZÓW. Okres jesieni i zimy to bardzo ciężki czas dla osób bezdomnych. Każdego roku policja odnotowuje zgony, których bezpośrednią przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Aby uratować komuś życie wystarczy zadzwonić na 997 ? informuje policja.

Kiedy zauważymy osobę, która leży np. na ławce czy chodniku ? nie bądźmy obojętni. Nasza pomoc może komuś uratować życie. Zwróćmy uwagę także na sąsiadów czy osoby samotne, które mogą być niewłaściwie przygotowane do zimy. Policjanci z regionu w swojej codziennej pracy sprawdzają miejsca gdzie najczęściej znajdują się osoby narażone na wychłodzenie. Są to m.in. parki, opuszczone budynki i ogródki działkowe.

Jednak nawet przy tak zmasowanych działaniach służb dochodzi do śmierci bezdomnych. Dlatego bardzo ważne jest, by pomoc bezdomnym oraz innym osobom narażonym na śmierć w zimne dni była niesiona także przez zwykłych obywateli. Tylko w taki sposób możliwe jest uratowanie przed śmiercią z wychłodzenia jak największej liczby osób.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie funkcjonuje bezpłatna i całodobowa infolinia. Pod numerem 987 można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.